Jak urządzić domek letniskowy — poradnik od A do Z

Jak urządzić domek letniskowy? 5 sprawdzonych kroków

Nie każdy może sobie na niego pozwolić, a jest przedmiotem marzeń wielu osób. O czym mowa? O domku letniskowym.
W wyobraźni wielu osób jest on odskocznią od codzienności i miejscem, którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. Przygotowanie go w taki sposób, by nie przypominał o problemach z życia codziennego i pozwalał w pełni rozkoszować się wolnym czasem, nie jest łatwe. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym urządzenie domku letniskowego staje się naprawdę proste. Podstawą jest stworzenie miejsca, które nie przypomina naszego codziennego mieszkania i zawiera niezbędne do życia elementy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Odpowiedź na to pytanie oraz jak urządzić domek letniskowy, znajdziesz w poniższym artykule.

Zastanawiasz się, jak urządzić ogród? Sprawdź ten artykuł, w którym od deski do deski opisujemy ten proces.

Jak urządzić domek letniskowy

Jak urządzić domek letniskowy

Aranżacja domku letniskowego — popularne style

Ze wstępu wiesz już, że domku letniskowego nie powinieneś przygotowywać w taki sposób, by przypominał on Twoje codzienne mieszkanie lub dom. Jest to bardzo często pomijany fakt, przez który właściciele podczas urlopu nie mogą w pełni delektować się spokojem i ciszą. Nawet ściany w podobnym kolorze lub stół mogą przypominać o problemach, lub pracy, od której chcemy zapewne wypocząć. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu chwil odpoczynku w 100 procentach, urządź domek letniskowy w taki sposób, by całkowicie odrywał Cię od rzeczywistości.

Najpopularniejsze w Polsce style domków letniskowych to:

Styl góralski

Jest to klasyczny drewniany domek letniskowy z nieco ciemniejszymi kolorami i akcentami. Zabudowa powinna być wykonana w solidny sposób, a jako ozdoby możesz wykorzystać kolorowe tkaniny, koronki oraz zwierzęce skóry. Warto również rozważyć montaż kominka. Ten jest nieodłącznym elementem stylu góralskiego, przy którym zarówno w letnie noce jak i zimowe wieczory można spędzić naprawdę miły czas.

Światło w tym stylu nie powinno być zbyt intensywne, a drewniane elementy wystroju mocno wyeksponowane. Całość powinna prezentować się dość surowo i nic nie musi być tak naprawdę idealne.

Ten styl sprawdzi się idealnie, jeśli oprócz letniego urlopu planujesz także zimowy wypoczynek.

Styl rustykalny

W tym stylu można znaleźć najwięcej powiązań do dobrze znanego starszym osobom wiejskiego klimatu. Występuje tu sporo połączeń kamienia z drewnem, kolorowych kwiatów, a także starych, ale solidnych mebli.

Aranżując domek letniskowy w stylu rustykalnym, nie można zapomnieć o stworzeniu wnętrza z duszą. Zwyczajne dodawanie pasujących elementów w tym wypadku nie wystarczy. Po wejściu ludzie muszą się w nim czuć, jak w starej wiejskiej chatce.

Styl marynistyczny

Bardzo zyskujący w ostatnim czasie styl w polskich domkach letniskowych. Najbardziej charakterystyczną cechą tego domku, są wszechobecne białe i niebieskie kolory. Mogą się one znaleźć praktycznie wszędzie: poduszki, zasłony, koce, czy obrusy, wszystko może przybrać biało-niebieskie barwy.

W stylu marynistycznym warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią proporcję kolorów. Biel nie może za bardzo wpadać w szarość, a niebieskie kolory nie mogą być zbyt jaskrawe. Dodatkowo można tu bez problemu stosować granat, czerwień i zieleń.

Planując domek letniskowy w tym stylu, warto nieco wcześniej rozejrzeć się za starymi, zużytymi meblami. Te, lekko odnowione mogą wnieść do wnętrza sporo charakteru i prezentować się naprawdę dobrze.

Styl skandynawski

Ostatnim stylem, na który bardzo często zwracają uwagę Polacy, jest styl skandynawski. Jest on stosowany nie tylko w domkach letniskowych, ale również domach i mieszkaniach. Dzieje się tak zapewne dlatego, iż drewno i biel, a także stosowanie innych naturalnych materiałów jest tu bardzo mile widziane.

Wnętrza w tym stylu nie są szczególnie skomplikowane. Stawia się tu głównie na komfort użytkowania i funkcjonalność, a nie sam wygląd, jak często ma to miejsce w niektórych stylach. Dodatkowo stosując miękkie koce i plecione meble można sprawić, że całość będzie prezentować się naprawdę przytulnie.

Urządzenie domka letniskowego

Urządzenie domka letniskowego

Jak urządzić mały domek letniskowy?

Wiesz już, na jakie style warto zwrócić uwagę, aranżując domek letniskowy. Jednak jeśli urządzasz lub planujesz urządzić domek na działce, sam wybór wnętrza nie wystarczy. Musisz wiedzieć, jak od początku do końca postępować, by stworzyć idealne miejsce do wypoczynku dla siebie i najbliższych.

Poniżej przedstawiliśmy listę punktów, z którymi powinieneś się zapoznać, jeśli czeka Cię budowa i aranżacja domku letniego.

  1. Pierwsze przygotowania, czyli wybór stylu, założenie budżetu i opracowanie planu pomieszczeń. Zanim zaczniesz budowę, dokładnie zastanów się, ile osób będzie korzystać z domku i jakie będzie jego główne zadanie. Określ również, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć i na tej podstawie przygotuj projekt, który spełni Twoje oczekiwania.
  2. Określenie stref i ciągów komunikacyjnych. Zwykle domki letniskowe nie są zbyt duże – 35m2 lub 30m2, to standardowe wielkości. Nie warto zatem stosować zbyt wielu ścian, które optycznie zmniejszą budynek. O wiele lepiej postawić na otwarte przestrzenie z rozdzielonymi strefami i przestronny korytarz. Pamiętaj również o uwzględnieniu np. stołu i krzeseł w projekcie. Te mogą okazać się dość problematyczne podczas tworzenia funkcjonalnego wnętrza.
  3. Dobór prawidłowego oświetlenia. W zależności od wybranego stylu powinieneś postawić na nieco inny typ oświetlenia. W każdym projekcie musisz jednak uwzględnić oświetlenie ogólne, zadaniowe i punktowe, które sprawią, że domek będzie bardziej praktyczny. Zwróć również uwagę na dobór opraw oświetleniowych i źródeł światła. Źle dobrane spowodują, że wnętrze będzie wyglądać o wiele mniej atrakcyjnie.
  4. Wybór mebli i wyposażenia RTV/AGD. Domek letniskowy nie jest wyłącznie miejscem, w którym odpoczywamy. Trzeba tam przygotowywać posiłki i robić pranie. Należy zatem pamiętać o uwzględnieniu ich w projekcie. Jeśli zaś chodzi o meble, to coraz popularniejszą praktyką jest stosowanie wielofunkcyjnych rozwiązań. Blat kuchenny, który można przekształcić w stół lub sofa z funkcją spania, sprawdzą się tu bardzo dobrze.
  5. Zakup niezbędnych dodatków. Na samym końcu możesz pomyśleć o zakupie dodatkowych akcesoriów. Te nie należą do obowiązkowego wyposażenia, jednak mogą dodać sporo klimatu i sprawić, że wnętrze zyska „to coś”.

Jak widzisz, urządzenie domku wcale nie jest skomplikowanym procesem. Wymaga jednak nieco przemyśleń i działania w określony sposób. Niemniej jednak warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i porad, dzięki którym można uniknąć błędów, za które można w przyszłości srogo zapłacić.

Wnętrze domku letniskowego — na co zwrócić uwagę?

Urządzenie funkcjonalnego pomieszczenia na niewielkiej przestrzeni nie jest łatwe, a mimo to dom letniskowy musi taki być. Ma pełnić rolę wypoczynkową, ale przede wszystkim ułatwiać wykonywanie codziennych czynności. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu praktycznego wnętrza domku letniskowego:

  • do salonu wstaw rozkładaną sofę, która może pełnić rolę łóżka,
  • kuchnię wyposaż w rozkładany stolik, który przyda się wewnątrz lub na zewnątrz,
  • zrezygnuj z niepotrzebnych nowinek technologicznych i zagracających gadżetów,
  • w łazience zamontuj kompaktowy prysznic umożliwiający zachowanie podstawowej higieny zamiast luksusowej wanny,
  • mądrze rozplanuj położenie gniazdek elektrycznych,
  • nie stosuj ogromnych mebli zajmujących sporo miejsca
  • w oknach zastosuj rolety.
Jak urządzić domek letniskowy

Jak urządzić domek letniskowy

Urządzanie domku letniskowego — dodatkowe porady

Podstawą domku letniskowego jest miejsce do spania i przygotowywania posiłków. Reszta jest tak naprawdę niepotrzebna. Jeśli jednak masz taką możliwość, możesz umieścić w domku strefę odpoczynku i rekreacji, w której miło spędzisz czas ze znajomymi.

Niepotrzebne jest tu stosowanie dużej ilości wiszących szafek i komód, zabierających cenne miejsce. Mało kto z nich korzysta, a nawet jeśli okażą się potrzebne, można je zawsze dokupić.

W kuchni nie warto również instalować pełnoprawnej kuchenki. Tak naprawdę wystarczą Ci dwa palniki lub mała kuchenka turystyczna, na której bez problemu przygotujesz swoje posiłki.

Jeśli urządzasz domek, korzystając ze starych mebli, warto jest je odnowić. Podczas tego procesu postaraj się stosować jeden kolor, dzięki czemu nawet cztery krzesła z „różnej parafii” będą do siebie pasować.

 

Jak widać, możliwości urządzania domków letniskowych jest naprawdę wiele. Niezależnie od tego, który styl wybierzesz, pamiętaj, że to Ty masz się w nim czuć komfortowo. Nie bój się więc mieszać i dodawać tego, co Twoim zdaniem wygląda dobrze. Jedyne, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to komfort. To nie od wyglądu, a funkcjonalności zależy to, czy podczas urlopu odpoczniesz.

Domek letniskowy

Domek letniskowy

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *