Jak urządzić ogród? – Kompletny poradnik i praktyczne porady

Jak urządzić ogród? – kompletny poradnik od A do Z

Piękny i zadbany ogród jest marzeniem chyba każdego właściciela domu. Wiele osób chciałoby od razu po ukończeniu budowy usiąść i delektować się spokojem panującym w przydomowym ogrodzie. Niestety, aby ogród mógł zadziwiać, trzeba go odpowiednio urządzić, a później długo czekać na efekty. Mimo to zapewniamy Cię, że naprawdę warto na to czekać! Gdy zobaczysz, jak rośliny, nad którymi pracowałeś przez wiele lat kwitną lub jak równo skoszona trawa powiewa na wietrze, jeszcze bardziej docenisz wysiłek włożony w stworzenie tego ogrodu.

Z poniższego wpisu dowiesz się:

 • jakie style są obecnie popularne i który z nich warto wybrać, projektując własny ogród,
 • w jaki sposób przygotować się do aranżacji ogrodu przed domem,
 • na co zwrócić uwagę podczas dobierania mebli ogrodowych,
 • w jaki sposób urządzić mały ogród gdy nasz budżet nie jest zbyt wysoki,
 • na co warto zwrócić uwagę i jakie sztuczki stosować podczas aranżowania ogrodu przed domem.
Jakie oświetlenie do ogrodu

Jakie oświetlenie do ogrodu

Ogród przed domem — jaki styl wybrać?

Pomysł na to, jak powinien wyglądać i w jakim stylu ma być urządzony ogród, jest pierwszym problemem, który powinien zostać rozwiązany podczas urządzania ogrodu. Wybór jednego stylu nie jest tu łatwy. Większości ludzi podoba się jeden element z jednego stylu, a inny z drugiego. Co w takiej sytuacji robić? To proste — ogród przygotowujesz dla siebie i to Ty masz się w nim czuć dobrze. Możesz więc bez problemu mieszać różne style, by stworzona przestrzeń Ci się podobała.

Jeśli nie wiesz nic na temat stylów ogrodowych, sprawdź poniższe trzy, które są w ostatnich latach najbardziej popularne na polskich działkach i ogródkach.

Styl angielski

Najważniejszym punktem ogrodu w stylu angielskim jest zadbany trawnik oraz romantyczny wygląd. Nie stosuje się tu geometrii kształtów i symetrii, a zamiast tego korzysta się z naturalności i piękna roślin. W aranżacjach angielskich ogrodów bardzo często można spotkać rzeźby i zegary słoneczne, a najpopularniejsze materiały to kamień i cegła rozbiórkowa.

W niewielkich ogrodach w angielskim stylu warto również zadbać o bezpieczeństwo. Stosując fontannę lub strumień, nie wolno również zapomnieć o antypoślizgowej nawierzchni, dzięki której unikniemy kontuzji.

Jako oświetlenie można stosować stojące lampy ogrodowe, które poza wpasowującym się wyglądem dodają sporo charakteru, a w nocy pozwalają bez przeszkód przechadzać się zaprojektowanymi ścieżkami.

Styl wiejski

W stylu wiejskim stawia się przede wszystkim na naturalność. Wiele ogrodów opartych o tego typu projekt na pierwszy rzut oka wygląda chaotycznie i niezbyt zadbanie. Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ ogromna liczba roślin jadalnych czy jednorocznych wydaje się być nieokiełznana.

Styl wiejski wiąże się również z wieloma drzewami owocowymi, warzywniakiem i rosnącymi wolno żywopłotami. Urządzając ogród w stylu wiejskim, pamiętaj też o stosowaniu wielu kwiatów pelargonii i ławeczkach, które dodają charakteru.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny, zarówno we wnętrzach budynków jak i w ogrodzie wiąże się z minimalizmem i surowością. Stawia się tu przede wszystkim uwagę na funkcjonalność i walory estetyczne. Brak zbędnych elementów i niewielka ilość roślin jest zatem najbardziej charakterystycznym punktem tego stylu.

Aranżacja ogrodu przed domem według nowoczesnych zaleceń nie jest wbrew pozorom łatwa. Niektórzy uważają, że wystarczy stosować beton, drewno, szkło, metal i poliwęglan, by sprawić, że ogród będzie wyglądał nowocześnie. Jest to jednak nieprawda. Głównym punktem w tym stylu jest taras, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Musi być maksymalnie funkcjonalny, a na jego pokładzie musi znajdować się stolik i ławka, na których można odpocząć niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.

Najlepsze urządzenie ogrodu

Najlepsze urządzenie ogrodu

Od czego zacząć urządzanie ogrodu?

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze style ogrodowe. Czas więc zabrać się za część praktyczną, a więc analizę Twoich potrzeb i wymagań do nowego ogrodu.

Niestety w większości podręczników ogrodowych i projektach znanych projektantów przedstawione są ogromne ogrody, na które większość ludzi zwyczajnie nie stać. Jest tam niewiele rad dla osób posiadających mały ogród lub balkon, który chcą przekształcić w przydomowy ogródek.

Poniżej znajdziesz poradnik, dzięki któremu przygotowanie ciekawego i zaskakującego ogrodu nie będzie problemem.

Jak urządzić ogród?

 1. Zmierz przestrzeń, którą chcesz zagospodarować. Warto również przenieść pomiary do programu komputerowego przeznaczonego do projektowania ogrodów. Pozwoli Ci to zobaczyć, jak będzie prezentować się efekt końcowy Twoich prac.
 2. Odpowiedz, dlaczego zależy Ci na założeniu ogrodu. Czy ma to być wyłącznie dekoracja? A może chcesz hodować warzywa i owoce? Musisz to ustalić, ponieważ każdy typ ogrodu pielęgnuje się w inny sposób.
 3. Sprawdź, czy Twój ogród widać z sąsiedztwa. Coraz więcej ludzi chce, by ogród poza odpowiednim wyglądem, był dyskretnym miejscem. Sprawdź, czy Twojej działki nie widać z ulicy lub sąsiedniego ogrodu. Jeśli tak i Ci to przeszkadza, już teraz pomyśl o żywopłocie lub ogrodzeniu, które zapewni prywatność.
 4. Przygotuj wstępny projekt. Wiesz już, czego wymagasz od ogrodu i co chcesz, by się w nim znajdowało. Możesz teraz przygotować projekt, uwzględniając wszystkie najważniejsze elementy.
 5. Znajdź interesujące Cię meble. Na tym etapie warto przeprowadzić research mebli i innych elementów ogrodowych. Dzięki temu zobaczysz, na co możesz sobie pozwolić, urządzając ogród.
 6. Usuń zbędne elementy z projektu. Nie ma projektu, który za pierwszym razem będzie idealny. Popraw to, co nie do końca Ci pasuje i pamiętaj, że jest on tylko planem, na którym będziesz się wzorować.
 7. Wyróżnij jeden element w swoim ogrodzie. Jeśli zależy Ci na walorach estetycznych, urządzając ogród, pamiętaj o stworzeniu miejsca, które wszystkich zaskoczy.

 

I to wszystko, co tak naprawdę powinieneś wiedzieć na temat zakładania ogrodu. Jak widzisz, jest to proces teoretycznie prosty, który wymaga sporego nakładu pracy. A jest to tak naprawdę początek zabawy. Dopiero gdy Twój piękny ogród będzie gotowy, będziesz mógł się rzeczywiście wykazać. Dbanie o rośliny i estetykę takiego miejsca nie jest łatwe, a skoro poświęciłeś czas i pieniądze na jego przygotowanie, warto przecież o niego zadbać.

Jak urządzić ogród

Jak urządzić ogród

Jakie oświetlenie i meble ogrodowe wybrać?

Meble ogrodowe mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również pełnić rolę dekoracyjną. W sklepach bez problemu można znaleźć stoły i krzesła, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne, a dodatkowo są bardzo wygodne.

Podczas zakupu mebli większość ludzi zwraca największą uwagę na cenę. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że kupujemy rozważnie. Nie warto jest wybierać tanich, ponieważ te mogą rozlecieć się po sezonie lub dwóch. Najlepszym rozwiązaniem będą meble w średniej cenie sprawdzonych marek, które posłużą przez wiele lat.

W przypadku oświetlenia sprawa nie jest już taka prosta. Tutaj trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Coraz częściej w dużych ogrodach można spotkać lampy ogrodowe, które generują dużą ilość światła i sprawiają, że działka jest bardziej klimatyczna. Oprócz tego bardzo często spotyka się niewielkie lampki wbijane w ziemię wzdłuż ścieżek, a także inne lampy z certyfikowaną wodoszczelnością.

To, jaki typ lampy wybierzesz, zależy tak naprawdę od stylu, w jakim urządzasz ogród i tego, co Ci się podoba. Podczas zakupów uwzględnij jednak to, jak dużo czasu będziesz spędzać w ogrodzie po zmroku.

Jak urządzić ogród niskim kosztem?

Piękny ogród nie musi być drogi ani ogromny. W bardzo wielu przypadkach o wiele lepiej prezentuje się mały ogródek, który jest zadbany i prowadzony z sercem, niż doinwestowana działka.

Aranżacja małego ogrodu niskim kosztem wcale nie jest trudna. Wystarczy tu odrobina kreatywności i chęci do pracy, a nawet osoba z dwiema lewymi rękami będzie mogła stworzyć coś, co zaskoczy każdego gościa w ogrodzie.

A więc jak zaaranżować ogród mając niewielki budżet?

 • Zainwestuj w lampy solarne. Nie chcesz, by ogród generował dużych kosztów? Nie podłączaj lamp do sieci elektrycznej i zamiast tego skorzystaj z ciekawie wyglądających wbijanych w ziemię lamp solarnych. Nie dają tak dużo światła jak tradycyjne oprawy oświetleniowe, jednak w niewielkich ogrodach w zupełności wystarczą.
 • Stwórz system zbierania deszczówki. Tak naprawdę wystarczy beczka ustawiona pod rynną. Oszczędność na wodzie w ciągu roku może Cię tu naprawdę zaskoczyć.
 • Wykorzystuj wszystko z Twojego otoczenia. Każdy kamień, czy pień da się przekształcić w piękną ozdobę naszego ogrodu.
 • Załóż własny kompostownik. Urządzając ogród niewielkim kosztem, pamiętaj również o nawozie. Kosząc trawę lub grabiąc liście, nie musisz ich wyrzucać. Zbieraj je w mało widocznym miejscy, a w przyszłym sezonie będzie świetnym materiałem do użycia w ogrodzie.
 • Nie wycinaj starych drzew. Duże stare drzewa przy odrobinie pracy mogą być pięknym najważniejszym elementem ogrodu. Oprócz tego drzewa dają latem sporo cienia, a niektóre rośliny w gorące dni naprawdę go potrzebują.
 • Przekształcaj śmieci w przepiękne ozdoby. Stare opony, dziurawe doniczki i inne rzeczy da się zamienić w ciekawe i praktyczne ozdoby ogrodowe. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić ogród niskim kosztem, musisz skorzystać ze swojej wyobraźni i pomocy Internetu.

Żeby urządzić ciekawy i tani ogród, nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie. Wystarczy mieć ciekawy pomysł na ogród, a także czas wolny, by móc go zaaranżować w określony sposób.

W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe, a więc jeśli zależy Ci na pięknym ogrodzie, to praca może tu czynić cuda.

Urządzenie ogrodu

Urządzenie ogrodu

Aranżacja ogrodu — na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Wiesz już teoretycznie wszystko na temat projektowania i urządzania ogrodu. Mimo to przygotowaliśmy na koniec listę rzeczy i spraw, na które również warto zwrócić uwagę, urządzając ogród.

 • Zanim posadzisz rośliny, zastanów się nad oświetleniem w danym miejscu. Niektóre typy roślin potrzebują więcej słońca, inne mniej. Podczas projektowania uwzględnij ten fakt, dzięki czemu roślinność będzie mogła rosnąć w maksymalnie sprzyjających warunkach.
 • Zwróć uwagę na kolory kwiatów. Niektórzy wolą ogrody kolorowe, inni zaś spokojne. W zależności od tego, czego potrzebujesz, wybierz kolor kwiatów, które sprostają Twoim potrzebom.
 • Postaraj się podzielić ogród na strefy. Nawet mały ogród można podzielić na funkcjonalne strefy. Strefa rekreacyjna, wypoczynkowa i gospodarcza – te powinieneś uwzględnić w projekcie niezależnie od wielkości działki.
 • Uwzględnij zimowe rośliny. Te, nawet otulone śniegiem sprawią, że zimowy ogród będzie prezentował się naprawdę dobrze.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat „Jak urządzić ogród”. Jak widzisz, sam proces nie jest szczególnie skomplikowany, jednak ilość pracy, jaką trzeba włożyć, by stworzyć piękny ogród jest ogromna.

I na koniec pamiętaj o jednym. Twój ogród ma podobać się Tobie. Zaprojektuj więc go według własnych upodobań i nie zawracaj sobie głowy opinią speców w tej dziedzinie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *