Kalendarz ogrodnika – co, kiedy sadzić?

Znajomość kalendarza ogrodnika i wiedza o tym, kiedy sadzić i co umieścić w ogrodzie warzywnym lub kwiatowym, to dwa z najważniejszych elementów ogrodnictwa. Jednak wiedza, kiedy rozpocząć sadzenie, aby ogród mógł kwitnąć przez cały sezon wegetacyjny, może być trudna. Jeśli Twoja roślina lub ogród nie radzi sobie dobrze, zmiana harmonogramu sadzenia może mieć duże znaczenie. Kalendarz sadzenia usuwa element przypadku z procedury.

  • Przeczytaj, jak kalendarz sadzenia pomoże Ci w tworzeniu ogrodu.
  • Czy wiesz, że przymrozki wyznaczają okresy sadzenia? Sprawdź jak.
  • Naucz się, kiedy sadzić kwiaty, owoce, siać zioła.
  • Dowiedz się, co jeszcze zawiera kalendarz ogrodnika.
  • Powiemy Ci, o czynnościach do wykonania w poszczególne miesiące w roku.
Kalendarz ogrodnika co, kiedy sadzić

Kalendarz ogrodnika – co, kiedy sadzić?

Kalendarz sadzenia – do czego służy?

Kalendarz sadzenia to prosty wykres, który pokazuje, kiedy najlepiej jest sadzić wszelkiego rodzaju warzywa, kwiaty lub rośliny, kiedy siać trawę itp. Kalendarze sadzenia służą do określenia optymalnego czasu na zasadzenie ogrodu i rozpoczęcie wysiewu. Pierwsze i ostatnie daty przymrozków są używane do czasu całego sadzenia. W Polsce Przyjmuje się, że ostatnie przymrozki mają miejsce między 12 a 15 maj. Z kolei pierwsze przymrozki możliwe są już we wrześniu, a czasami nawet pod koniec sierpnia. Optymalny czas sadzenia zostanie określony częściowo przez te daty.

Data przymrozków to pierwszy i ostatni średni dzień (lub zakres dni) w strefie, w której występuje mróz. Są one kluczowe, ponieważ niektóre rośliny nie mogą wytrzymać intensywnego zimna z mrozu. Decydując się na sadzenie, pamiętaj o datach przymrozków, aby stworzyć ogród, który rozwija się i produkuje jak najwięcej.

Kalendarz sadzenia i uprawy to pierwsze miejsce, w którym powinieneś sprawdzić, kiedy optymalnym czasem jest sadzenie warzyw w określonym miejscu lub które rodzaje najlepiej radzą sobie w miejscu zamieszkania.

Kiedy sadzić kwiaty?

Wiedza o tym, kiedy sadzić kwiaty, jest prosta, jeśli wiesz, kiedy są pierwsze i ostatnie daty przymrozków w twojej strefie. Strefy można podzielić nawet wewnątrz siebie, powodując przesunięcie optymalnych dat sadzenia o tydzień lub dwa. Zawsze sprawdzaj rodzaj kwiatu, aby sprawdzić, czy wytrzyma on twoją strefę i daty mrozu. Odporne kwiaty, takie jak bratki, mogą wytrzymać lekkie mrozy, podczas gdy delikatne kwiaty, takie jak dalie i nasturcja, wymagają ciepłej gleby, aby się rozwijać. W rezultacie rodzaj kwiatu w połączeniu z datami mrozu posłuży jako ostateczny przewodnik w konstruowaniu kalendarza ogrodowego, który przyniesie najbardziej oszałamiające kwiaty.

Kiedy najlepiej siać zioła?

Większość ziół można uprawiać z nasion wewnątrz lub na zewnątrz. Młode rośliny startowe można od razu sadzić w ziemi. Kiedy rozpocząć lub zasadzić zioło, zależy w dużym stopniu od strefy klimatycznej i rodzaju zioła, które zamierzasz uprawiać. Niektóre zioła, takie jak szczypiorek, można rozpocząć w ciągu 8-10 tygodni przed ostatnimi przymrozkami lub na zewnątrz 3-4 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami.

Kiedy należy sadzić owoce?

Jeśli sadzisz drzewa owocowe w ziemi, sadzenie ich wczesną wiosną lub późną zimą jest zwykle w porządku. Posadzone między wrześniem a majem drzewa kontenerowe ładnie się rozwijają. Poczekaj, aż pogoda się ociepli, jeśli sadzisz w środku zimy. Truskawki, na przykład, można sadzić już 6 tygodni przed ostatnią średnią datą przymrozków na danym obszarze. Kiedy jest optymalny sezon na sadzenie owoców? To zależy od rodzaju owoców, które chcesz uprawiać i gdzie mieszkasz.

Przeczytaj także: Kiedy sadzimy truskawki? Poradnik sadzenia truskawek

Kalendarz sadzenia – do czego służy

Kalendarz sadzenia – do czego służy?

Co, kiedy siać – pomaga kalendarz ogrodnika.

Termin, kiedy siać obliczany jest inaczej dla każdej rośliny. Jest to określone przez termin dojrzałości i wymagania rośliny, a także strefę wzrostu i daty przymrozków. Określ najwcześniejszą datę przymrozków, a następnie pracuj wstecz, aby zbudować harmonogram sadzenia. Kalendarz ogrodnika pomoże w określeniu idealnej daty sadzenia dla tego, co uprawiasz. Chodzi o to, aby dać roślinie odpowiedni czas na dojrzewanie przed pierwszymi przymrozkami sezonu. Sprawdź ramy czasowe uprawy i dojrzałości dla każdej rośliny lub warzywa, które chcesz sadzić, gdy masz te informacje.

Dlaczego warto zacząć sadzić w pomieszczeniach?

Wiele osób nie jest pewnych, kiedy powinni rozpocząć siew nasion. Ogrodnicy mogą zdecydować się na wysiew roślin w szklarniach z różnych powodów. Najważniejszym powodem, dla którego należy rozpocząć sadzenie w pomieszczeniach, jest ochrona sadzonek przed złą pogodą.

Jakie rodzaje nasion należy rozpocząć w pomieszczeniu?

Niektóre rośliny lepiej nadają się do sadzenia w ziemi od razu. Z drugiej strony wiele typów będzie się rozwijać, gdy zostaną posadzone z nasion w pomieszczeniu. Oczywiście ważne jest, aby pamiętać, że istnieją inne względy oprócz rodzaju rośliny. Rośliny różnią się pod względem tego, kiedy sadzić i jak dobrze radzą sobie w pomieszczeniach i na zewnątrz. Ważne jest również, aby zbadać strefę uprawy.

Czas jest jednym z najważniejszych aspektów rozpoczynania roślin z nasion. Jeśli chodzi o sadzonki, wiedza, kiedy zabrać je na zewnątrz, ma kluczowe znaczenie dla ich sukcesu. Jeśli czekasz zbyt długo, twoja roślina może zostać związana z korzeniami, a jeśli przesadzisz zbyt wcześnie, twoja roślina może nie być wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać żywioły.

Co, kiedy siać

Co, kiedy siać?

Kalendarz ogrodnika – kiedy siać i co robić w ogrodzie w poszczególne miesiące

Kalendarz ogrodnika zawiera listę wszystkich zadań, które należy wykonać w ogrodzie, miesiąc po miesiącu.

Skorzystaj z naszego miesięcznego kalendarza ogrodnika, aby dowiedzieć się, kiedy optymalny czas jest na wykonanie wszystkich prac zewnętrznych.

W przypadku każdego rodzaju środowiska zewnętrznego kalendarz ogrodnika jest niezbędny. Zwłaszcza jeśli twój kwitnie dzięki wspaniałym nasadzeniom i działkom warzywnym. Bardzo ważne jest, aby włączyć małą strukturę do rutyny każdego dedykowanego ogrodnika, aby zapewnić, że Twój ogród produkuje najlepsze plony, a Twój ogród pozostaje uporządkowany.

Nawet jeśli jest to tylko przycinanie kilku roślin lub przemalowanie mebli ogrodowych na jaśniejsze, wszystkie ogrody, duże i małe, wymagają konserwacji. Jednak w przypadku większych, bardziej wyrafinowanych ogrodów utrzymanie może stać się całorocznym wysiłkiem, a jeśli nie masz harmonogramu do naśladowania, ważne zadania można łatwo przeoczyć.

W tym miejscu nasz miesięczny kalendarz ogrodowy jest pomocny, aby pomóc Ci dowiedzieć się, które projekty należy rozwiązać w pierwszej kolejności i kiedy, dzięki czemu możesz przekształcić swój ogród w miejsce, z którego możesz korzystać przez cały rok.

Styczeń

Chociaż styczeń może wydawać się martwym zimowym, wciąż jest wiele do zrobienia w twoim ogrodzie w tym miesiącu. O tej porze roku twoje rośliny będą wymagały dodatkowej opieki i ochrony. Odgarniaj śnieg z wiecznie zielonych i iglastych gałęzi, aby zapobiec ich uginaniu się pod ciężarem śniegu. Zacznij przycinać dekoracyjne trawy i inne byliny, które spadły z powodu deszczowej pogody, aby dać im nowy start. Nawozy organiczne o powolnym uwalnianiu, takie jak krew, ryby i kości, oraz woda powinny być stosowane do nowych nasadzeń pod koniec stycznia, ale szybciej działające nawozy organiczne powinny być stosowane dopiero na początku marca. Twoja pomoc na początku roku pomoże również dzikiej przyrodzie. Zacznij dostarczać jedzenie i wodę głodnym i spragnionym ptakom w swoim ogrodzie. To także dobry czas na posprzątanie ogrodu oraz konserwację i naprawę mebli ogrodowych i tarasów w styczniu. Jeśli pozwala na to pogoda, napraw lub maluj ogrodzenia, pergole i drewniane meble. Szoruj śliskie tarasy ogrodowe i bruk gorącą wodą z mydłem. W gorące słoneczne dni przewietrz szklarnie i ogrody zimowe oraz umyj szkło szklarni, aby uzyskać więcej światła.

Luty

W lutym, szczególnie w dni, kiedy ziemia nie jest zamarznięta, możesz dużo zrobić w swoim ogrodzie. Jeśli nie zrobiłeś tego jesienią, teraz jest czas, aby mocno przyciąć żywopłoty. Wszystkie liściaste żywopłoty ogrodowe można teraz przyciąć z powrotem do ziemi. Sprawdź, czy mróz uniósł nowo posadzone drzewa i krzewy, jeśli tak, lekko ubij ziemie wokół nich dłońmi lub piętami. Nadszedł czas, aby wyciąć trawy liściaste, najlepiej do 15-20 cm, zanim wykiełkują nowe pędy, w celu konserwacji roślin. Zacznij przygotowywać sadzonki do wiosennych siewów warzywnych i martwych zimowych roślin ściółkowych na krzaczastych wystawach w dalszej części roku.

Marzec

Marzec to czas, kiedy twój harmonogram ogrodnictwa nabierze tempa, z ściółkowaniem, siewem i przesadzaniem w porządku obrad. Aby zapobiec powrotowi chwastów, usuń je i ściółkuj łóżka i granice rozdrobnioną korą lub kompostem. Organiczne granulki mogą pomóc chronić młode byliny, takie jak hosty. Zwróć również uwagę na podwórko. Jeśli trawa nie jest wilgotna, zacznij kosić podwórko raz w tygodniu. Przez pierwsze cztery do pięciu tygodni ustaw wysokość ostrza kosiarki tak wysoko, jak to możliwe. Jest to również ostatnia szansa do listopada na posadzenie drzew, krzewów i róż. Siew jest chyba najważniejszym zadaniem w marcu. Cebulki lilii kwitnące latem należy sadzić w otworze, który jest trzy do czterech razy wyższy od ich wysokości. Wypełnij luki w młodocianych łóżkach i granicach odpornymi roślinami jednorocznymi. W roślinach pojemnikowych zastąp kompost i górną warstwę ziemi nawozem o powolnym uwalnianiu. Zioła można uprawiać na tacach na parapetach. Posadź wczesne ziemniaki, zestawy cebuli i najwcześniejszą marchew, rzepę, buraki i liście sałaty pod kloszami, gdy pogoda się nagrzewa. Posadź seler, cukinię, pomidory i ogórki na parapecie lub w szklarni, gdy minie zagrożenie mrozem

Kwiecień

Kwiecień jest miesiącem przejściowym z często niepewną pogodą, więc to, co należy zrobić w ogrodzie, będzie zależało przede wszystkim od pogody. Z reguły nadszedł czas, aby rozpocząć sadzenie, dbać o nowe rośliny i planować z wyprzedzeniem na lato. Aby sadzić po mrozie, siać pomidory, fasolę biegacza, bazylię, zieloną paprykę, szpik, cukinie i kukurydzę cukrową w oddzielnych modułach pod przykrywką. Jeśli masz ogrodową fontannę, teraz jest czas, aby wykonać jej coroczne utrzymanie po zimie. Oczyść stawy, usuwając błoto i uzupełniając wodę. Woda deszczowa jest lepsza, ale jeśli musisz użyć wody z kranu, pozostaw ją na tydzień przed ponownym wprowadzeniem ryby. Użyj specjalnych koszy stawowych z centrów ogrodniczych, aby zasadzić nowe rośliny stawowe. Nadszedł czas, aby mieć oko na wczesne szkodniki i choroby oraz podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec problemom później. Kwiecień może nadal przynosić mroźne noce, więc miej pod ręką polar ogrodniczy, aby chronić wrażliwe kwiaty i warzywa przed późnymi przymrozkami. Nie zapomnij o swoich roślinach doniczkowych: teraz, gdy aktywnie rosną, powinieneś je podlewać i karmić częściej.

Maj

Maj to czas, kiedy ogród naprawdę zaczyna ożywać, a także wtedy powinieneś zacząć myśleć o lecie. Teraz jest sezon na aktywne utrzymanie trawnika, a także ostatnią szansę na sadzenie lub układanie nowej trawy bez użycia zraszaczy do jesieni. Od teraz do października trawa będzie wymagała cotygodniowego koszenia i przycinania krawędzi. Szczególną uwagę należy zwrócić na delikatne warzywa i owoce miękkie. Jeśli masz warzywniak, koniec miesiąca to optymalny czas na sadzenie delikatnych cukinii i bakłażanów, a także naszych letnich roślin ściółkowych. Dobrym pomysłem w maju jest również przesadzanie roślin doniczkowych w doniczkach o 7-10cm większych od obecnych. Wraz ze wzrostem temperatury owady staną się znacznie bardziej zajęte, więc miej oko na szkodniki. Aby ptaki nie skubały krzewów owoców miękkich, użyj siatki, a jeśli uprawiasz truskawki, umieść słomę wokół nich lub pod nimi. Krzewy kwitnące wiosną należy przycinać, ale nie zapomnij o roślinach, które właśnie zakończyły kwitnienie.

Czerwiec

Czerwiec polega na regularnym utrzymywaniu roślin; innymi słowy, pamiętaj, aby regularnie usuwać chwasty, podlewać i karmić rośliny. Rośliny pojemnikowe, rośliny ściółkowe i warzywa powinny być przedmiotem szczególnej uwagi. Jeśli jeszcze nie mieszałeś nawozu o kontrolowanym uwalnianiu, pojemników i koszy z płynem co dwa tygodnie. Co dwa tygodnie karm pomidory, paprykę i bakłażany, paszą o wysokiej potażu. Czerwiec to także sezon zbioru cebuli, kiedy liście żółkną, nadszedł czas na zbiory. Przenieś dowolne kwitnące rośliny domowe do ogrodu, aby jak najwięcej wykorzystać kwiaty sezonu.

Kalendarz ogrodnika - kiedy siać i co robić w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – kiedy siać i co robić w ogrodzie?

Lipiec

Lipiec to miesiąc obfitego wzrostu i kwitnienia, a dla ogrodnika jest to idealny czas, aby śledzić to wszystko. Nadal miej oko na chwasty. Zwiększ karmienie: tygodniowa dawka płynnego nawozu pomidorowego przyniesie korzyści sezonowym wystawom i koszom na patio. Lipiec jest znany z najgorętszych letnich temperatur, więc upewnij się, że podlewasz rośliny, które tego wymagają. Najbardziej podatne rośliny na suszenie to rośliny ściółkowe, warzywa liściaste, sadzonki i nowe nasadzenia. Podlewaj rośliny rano lub wieczorem, jeśli to możliwe; unikaj podlewania w najcieplejszej części dnia. Niektóre szkodniki rozwijają się w upalną letnią pogodę, więc miej oko na czarne plamy, pleśń i rdzę na wrażliwych roślinach, takich jak róże. Cechy wodne również będą wymagały uwagi: zeskrob wszelkie zarośnięte rośliny dotleniające i glony ze stawów za pomocą grabi. W czasie upałów uzupełniaj stawy wodą. Przestań kosić trawnik, jeśli jest suchy, lub podnieś wysokość cięcia, jeśli to możliwe. Brązowe plamy są nieuniknione podczas upałów, ale trawnik szybko się regeneruje, więc nie ma potrzeby podlewania. Malowanie drewnianych chat, ogrodzeń, łuków i altan, teraz gdy pogoda jest jeszcze sucha, to doskonały pomysł na budynki gospodarcze i ogrodzenia ogrodowe.

Sierpień

Sierpień jest pierwszym miesiącem zbiorów, a także czasem, aby zacząć sprzątać swój ogród. Zbieranie pomidorów, grochu, fasoli, szpiku, dyń, karczochów i roślin szklarniowych, takich jak chili i bakłażany, jest teraz możliwe. Aby wysokie byliny późnego lata nie przewracały się, zwiąż je. Do tej pory lawenda i rozmaryn powinny zakończyć kwitnienie, więc ścinaj nowy miękki wzrost, ale unikaj cięcia w starszym brązowym drewnie. Podobnie, gdy truskawki zakończą produkcję, usuń liście. Zatrzymaj pomidory na zewnątrz w połowie miesiąca, szczypiąc najwyższy pęd końcowy. Podczas okresów suszy należy uzupełniać wodę wśród roślin. Przynajmniej raz w tygodniu koś podwórko. Jeśli pogoda jest gorąca i sucha, podnieś ostrza.

Wrzesień

Oprócz zbierania nasion z roślin kwitnących latem, wrzesień może być czasem względnego spokoju dla ogrodnika ozdobnego: często jest mniej do zrobienia w tym miesiącu niż w innych miesiącach. Utrzymuj cechy wodne w dobrym stanie. W warzywniaku nadszedł czas, aby czerpać korzyści z pracy, zbierając warzywa i owoce; pamiętaj, aby wykopać pozostałe ziemniaki, aby zapobiec pożarciu ich przez ślimaki. Wybierz późno owocujące maliny i jeżyny i przykryj kruche liście sałatki siatką dla ptaków. Wrzesień jest także ostatnim do wiosny miesiącem pozbawionym ryzyka, kiedy możemy sadzić tuje.

Październik

Wciąż ciesząc się zbiorami, październik to czas, aby zacząć na poważnie sprzątać i przygotowywać się do zimy. Teraz jest czas, aby zebrać jabłka i, jeśli je masz. Przenieś delikatne rośliny, takie jak rośliny doniczkowe, do oranżerii lub szklarni i upewnij się, że wszystkie grzejniki, które masz, działają poprawnie. Ogrodnicy kontenerowi powinni usunąć tace ociekowe i podnieść doniczki z terakoty z cegłami lub specjalnymi nóżkami doniczek (dostępnymi w centrach ogrodniczych), aby nie stały w wodzie przez zimę i nie pękały. Ponieważ twoje rośliny zwalniają na zimę, teraz jest czas, aby zatrzymać całe karmienie. Posadź teraz swoje wiosenne cebulki, z wyjątkiem tulipanów, które należy sadzić w listopadzie. Opadłe liście są cennym zasobem naturalnym, więc nie wyrzucaj ich po prostu: zbierz je w czarnych workach na śmieci lub zbuduj oddzielny stos obok hałdy kompostu, aby wygenerować pleśń liści do kondycjonowania gleby w październiku przyszłego roku.

Listopad

Przez cały listopad sadź gołe rośliny korzeniowe i krzewy. Posadź zimozielone byliny, trawy ozdobne, bratki zimowe, aby dodać koloru do zimowego krajobrazu. Wykorzystanie tyczek jest wymagane w przypadku drzew o wysokości przekraczającej 1 m, szczególnie w obszarach narażonych. Listopad to deszczowy i wietrzny miesiąc z częstymi przymrozkami. Róże należy przycinać, aby uniknąć wiatru, a wszelkie rośliny pojemnikowe w doniczkach nieodpornych na mróz powinny być owinięte w folię bąbelkową. O tej porze roku Twoje meble również będą musiały być chronione; przykryj wszelkie drewniane wyposażenie lub przenieś je do oranżerii. Ostatnia szansa na zrobienie nowych trawników z murawy jest w listopadzie; wybierz suchy dzień, gdy gleba nie jest zamarznięta ani nasycona.

Grudzień

Ogranicz działalność ogrodniczą do ochrony wrażliwych roślin i pomocy dzikiej przyrodzie w ogrodzie, gdy rok zbliża się ku końcowi, a dni są krótsze. Upewnij się, że karmniki dla ptaków są pełne, a woda jest łatwo dostępna. Dowiedz się, jak zaprojektować bujny ogród dzikiej przyrody. Chociaż zrozumiałe jest oszczędne podlewanie roślin o tej porze roku, należy pamiętać, że rośliny pojemnikowe nie powinny całkowicie wyschnąć. Przenieś rośliny doniczkowe z dala od kaloryferów do słonecznego, chłodnego miejsca w pomieszczeniu, aby były szczęśliwe.

Wreszcie, znajdź ciepłe miejsce, aby zwinąć się w kłębek z kubkiem gorącej czekolady i zaprojektować przyszłoroczny ogród!

Planowanie kalendarza ogrodniczego jest ekscytujące – a ponieważ kalendarz sadzenia eliminuje niektóre domysły, może być również przyjemny i satysfakcjonujący. Ostatecznym rezultatem starannego planowania jest piękny ogród pełen roślin, które będą produkować przez cały sezon.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *