Jak zrobić taras – elegancki i gustowny?

Czy zastanawiałeś, jak zrobić taras i włączeniem tego intrygującego dzieła sztuki tarasu ogrodowego do przestrzeni zewnętrznej domu? Chcesz spróbować swoich sił w tej niesamowitej pomysłowości na własną rękę? Cóż, koncepcja tarasu ogrodowego szybko staje się popularną i dość wymagającą cechą w pięknie ogrodu domowego, aby dom wyglądał bardziej atrakcyjnie. Jeśli planujesz sprzedać swój dom, umieszczenie na przykład drewnianego tarasu ogrodowego paletowego niewątpliwie pomoże Ci zwiększyć wartość Twojego domu.

  • Taras ogrodowy to atrakcyjny element architektury zewnętrznej.
  • Wypoczynek na tarasie ogrodowy to niesamowicie relaksujące chwile.
  • Wartość domu z tarasem jest wyższa niż domu bez tarasu.
  • Jest kilka możliwości budowy tarasu. Sprawdź, jakie masz możliwości.
  • Wykorzystując lampy ogrodowe, możesz stworzyć oazę spokoju przy domu.
Jak zrobić taras

Jak zrobić taras?

Z czego zrobić taras?

Zastanowiłeś się, w jakim miejscu i z czego zrobić taras? Kiedy tworzymy własny dom, patio jest jedną z ostatnich rzeczy, które robimy. Do jego stworzenia można użyć kostek, kamieni naturalnych, drewna i materiałów kompozytowych.

Opcji jest sporo, a ta, którą wybieramy, w dużej mierze zależy od naszych własnych preferencji, pomysłowości i środków finansowych. Powinniśmy określić lokalizację i wielkość tarasu, a także rolę, jaką będzie pełnił, przy tworzeniu domu, a następnie planowaniu jego położenia względem boków globu. Zastanówmy się, o jakich porach dnia zjemy posiłki i wolny czas spędzimy na tarasie.

Najbardziej słoneczne tarasy to te skierowane na południe (zazwyczaj bezpośrednio z salonu lub jadalni), nad którymi można wznieść markizę, aby zablokować nadmierne światło, a najsuchsze są te skierowane na północ, które są idealne na upały.

Jeśli chcesz zjeść śniadanie na tarasie, twarzą na wschód, a jeśli chcesz zjeść obiad, twarzą na zachód. Tarasy na rogu budynku to świetny pomysł, ponieważ słońce świeci na nie przez większą część dnia. Latem mogą się jednak „przegrzewać”.

Tarasy znajdują się zazwyczaj z tyłu lub z boku budynku. Nie sąsiadują w ten sposób bezpośrednio z ulicą czy koszem na śmieci, tworząc naturalne połączenie między naszym domem a ogrodem. Możemy rozważyć dodanie licznych tarasów, jeśli mamy duży dom i ogromną działkę.

Zastanawiając się jak zaprojektować mały ogródek przed domem, zaplanuj  taras będzie o wymiarach co najmniej 2,5 m x 2,5 m, co pozwoli na umieszczenie skromnego stołu i siedzisk. Wybierając materiał, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko nasze osobiste preferencje, ale także to, czy taras wtapia się w otoczenie i uzupełnia charakter budynku. Konstrukcje naziemne są najbardziej popularne i można je tworzyć na różne sposoby.

Taras ziemny z betonu

Jest najbardziej popularny, ponieważ oferuje najwięcej opcji wykończenia, a dobrze wykonane meble nie wymagają dodatkowej pielęgnacji ani konserwacji. Betonowy taras może być również używany jako tymczasowy taras podczas instalacji górnej warstwy. Jeśli jednak chcemy w przyszłości pokryć go gresem porcelanowym lub kamieniem, powinniśmy od razu wybrać rozwiązanie celowe i dopasować do niego grubość wylewki.

Taras brukowany

Ze względu na swoją konstrukcję jest czasami znany jako „suchy” taras. Jest to bezsprzecznie najtańszy i najłatwiejszy do stworzenia taras (zazwyczaj zajmuje mniej niż jeden dzień). Składa się z zagęszczonego fundamentu i warstwy wierzchniej, takiej jak płyty betonowe lub kostki. Taki taras płynnie wtapia się w ogród, tworząc jego naturalne przedłużenie.

Taras z drewna

Tarasy drewniane cieszą się coraz większą popularnością, mimo że wymagają regularnej konserwacji i mogą zmieniać kolor pod wpływem światła. Drewno jest naturalne, ciepłe, uniwersalne i atrakcyjne w wyglądzie, ponieważ wspaniale miesza się z roślinami i cechami małej architektury ogrodowej. Jest również dobrym izolatorem, który ma wpływ na jego użyteczność (nawet podczas najgorętszych upałów nie pali stóp). Nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych domów.

Taras z drewna kompozytowego

Kompozyty drewniane łączą w sobie największe walory zarówno drewna, jak i polimerów. Wykonane są z mączki drzewnej i polimerów HDPE, zwykle w stosunku 50:50. Mają wygląd, a nawet zapach drewna, ale są znacznie bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe, szkodniki, bakterie i owady. Płyty kompozytowe nie gniją, nie pęcznieją ani nie odbarwiają. Nie trzeba ich konserwować i można je czyścić zwykłymi detergentami do drewna lub myjkami ciśnieniowymi.

Z czego zrobić taras

Z czego zrobić taras?

Jak zbudować taras przy domu?

Konstrukcja tarasu przy domu wymaga użycia narzędzi do obróbki drewna. Aby wyciąć deski, potrzebujesz piły tarczowej, a także piły łańcuchowej lub piły ręcznej do cięcia belek o większym przekroju. Wiertarka z wiertłami do drewna zostanie użyta do montażu elementów drewnianych, a wiertarka udarowa z odpowiednimi wiertłami zostanie użyta do montażu elementów. Będziesz potrzebował dwustopniowego wiertła z ograniczeniem głębokości, aby zabezpieczyć deski. Wkrętak z końcówkami krzyżowymi lub sześciokątnymi będzie pomocny, jeśli masz dużo połączeń śrubowych. Użyjemy miarki, długiej poziomicy, a także liny murowanej i szpilek mocujących, aby wykonać odpowiednie pomiary. Zagęszczacz, taczka będą używane do robót ziemnych i do zagęszczenia warstwy podkładowej. Jeśli nie mamy maleńkiej betoniarki, możemy wykonać małą partię betonu, mieszając składniki ręcznie, na przykład w taczce.

Do budowy stosuje się przede wszystkim sosnę – a także gatunki egzotyczne o większej wytrzymałości i wytrzymałości. Alternatywnie, taras może być zbudowany przy użyciu kompozytowego systemu legarów, który jest dostosowany do instalacji płyty kompozytowej i naturalnego poszycie drewna. Drewno powinno być impregnowane, najlepiej wodoodpornym preparatem.

Konstrukcja nośna tarasu, w szczególności jego fundament na gruncie, będzie zależeć od wysokości tarasu nad otaczającym regionem. Poziom powierzchni nie powinien być wyższy niż poziom podłogi sąsiedniego pomieszczenia. Gdy podłoga jest podniesiona do około 20 cm nad ziemią, drewniany taras jest ustawiony na legarach bezpośrednio na utwardzonym podłożu, a na wyższej wysokości ruszt nośny jest zbudowany przy użyciu słupów lub bloków.

Wybór materiału do budowy, w szczególności rodzaju pokrycia, ma znaczący wpływ na koszt projektu. Drewno sosnowe lub droższy modrzew to najtańsze opcje. Poszycie kompozytowe będzie trwalsze i bezobsługowe, natomiast drewno egzotyczne będzie najdroższą opcją.

Zaczynamy od określenia lokalizacji budowy tarasu i sprecyzowania kluczowych cech jego zagospodarowania. Za pomocą zwiniętej miarki i liny rozciągniętej między palikami lub szpilkami obliczamy kształt przyszłego tarasu. Oprócz konturu młotkujemy szpilki, które pozwolą ci rozciągnąć linę i wskazać linie do wykonywania słupków.

Jak zbudować taras przy domu

Jak zbudować taras przy domu?

Jak zbudować taras ogrodowy?

Budowa tarasu ogrodowego zaczyna się od usunięcia warstwy roślinnej gleby na głębokość 15-30 cm w wytyczonym obszarze do budowy tarasu. Otwory na słupki wykopuje się na głębokości około 30 cm na twardym, zbitym podłożu i około 1 m cm na innych, o rozstawie nie większym niż 1,2 m. Łopata może wykopać otwory do 40 x 40 cm i małej głębokości, ale wiertło do gleby o średnicy około 25 cm jest łatwiejsze w użyciu do głębszych otworów. Do wypełnienia szalunku użyjemy samodzielnie przygotowanego betonu wykonanego z mieszanki żwiru, piasku i cementu.

Konstrukcja podporowa tarasu wymaga budowy rusztu poprzecznego złożonego z belek i łączących się z nimi prostopadłych legarów. Przekroje elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna sosnowego oraz średnie obciążenie użytkowe tarasu nie mogą być mniejsze niż 8 10 cm dla belek i 5 7 cm dla legarów o rozstawie słupków 1 1-1,2 1,2 m. Ruszt układa się zgodnie z pożądanym przebiegiem płyt przykrywających – zwykle osadzamy je równolegle do drzwi tarasowych, więc belki nośne są układane w ten sam sposób. Z reguły układamy legary co 50 cm, a jeśli to konieczne, dodajemy więcej w oparciu o dwie sąsiednie belki.

Kiedy budujemy deski kompozytowe, mocujemy je do legarów za pomocą śrub, które biegną przez górną część pokrycia lub za pomocą klipsów. W pierwszym przypadku należy wybrać elementy ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, ponieważ konwencjonalne ocynkowane szybko rdzewieją i generują brzydkie plamy i przebarwienia, gdy wchodzą w kontakt z egzotycznym drewnem.

Wskazane jest zainstalowanie specjalnej folii izolacyjnej lub użycie ażurowych podkładek na legarach pod deskami, obniżając obszar styku i ułatwiając suszenie miejsca łączenia. Po wierceniu deski są przymocowane do każdego legaru w dwóch miejscach, w odległości co najmniej 1,5 cm od krawędzi deski.

Wszystkie elementy drewniane muszą być całkowicie zaimpregnowane i zaopatrzone w impregnację w miejscach, w których zostały przycięte lub strugane przed ułożeniem. Po złożeniu struktury można ją spryskać oleistą impregnacją. Egzotyczne drewno jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne, grzyby i inwazję owadów. Nie jest konieczne dalsze zabezpieczanie takiej struktury. Oprócz płyt kompozytowych, pokrycie tarasu z twardego drewna wymaga stałego utrzymania, aby zachować atrakcyjny wygląd. Malowanie, które nadaje pokryciu sztuczny wygląd, ulega szybkiej degradacji i wymaga wymiany całej powierzchni. Olejowanie jest powszechnym podejściem do wykańczania desek tarasowych, zwłaszcza tych wykonanych z drewna egzotycznego, i powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Pod wpływem słońca deski kompozytowe z czasem blakną, ale ich kolor można przywrócić za pomocą specjalistycznego preparatu renowacyjnych. Zanieczyszczenia powierzchniowe powinny być oczywiście usuwane regularnie, niezależnie od rodzaju powłoki, na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej i ewentualnie biodegradowalnego detergentu. Zadrapania, wgniecenia i odpryski są wygładzane papierem ściernym przed wypełnieniem szpachlą do drewna lub żywicą epoksydową.

Jak zbudować taras ogrodowy

Jak zbudować taras ogrodowy?

Jak zrobić taras z palet?

A może zastanawiasz się jak zrobić taras z palet? Aby wymyślić idealny projekt tarasu ogrodowego, musisz najpierw połączyć się z układem obszaru w pionowej osadzie. Upewnij się, że listwy z desek mają ten sam rozmiar i kształt. Rozprowadzając ziemię na przygotowanym obszarze, na którym zostanie zbudowany taras, będziesz w stanie wyrównać płaską powierzchnię, najlepiej jak potrafisz. Teraz musisz ułożyć wszystkie listwy deski w jednym kierunku na płaskiej powierzchni ziemi. Tarasy ogrodowe są zazwyczaj budowane na płaskiej powierzchni ziemi w schludnych, czystych i podstawowych formach. Jeśli chodzi o układanie listew desek paletowych jeden na drugim, musisz być dość ostrożny. Możesz nawet wspaniale wykorzystać maszynę do szlifowania, aby wyrównać powierzchnię i listwy deski paletowej. Aby uczynić go jeszcze bardziej równym, zalecamy, aby ponownie najlepiej wykorzystać deski paletowe z drewna. Całe użytkowanie tarasu ogrodowego odbywa się przy użyciu palet drewnianych.

Malowania palet drewnianych wykonywanych na powierzchni tarasu. Wprowadź różne kolory palet drewnianych, z ciemnym odcieniem mieszanym i atrakcyjnie dodawanym miękkim odcieniem drewna. Do tej pory kuszący smak nieskazitelnego błyszczącego wykończenia drewna został dodany do całej grafiki tarasu, nadając mu inspirującego wrażenie byciem trendy. Przekonasz się, że jest o wiele bardziej atrakcyjny i spektakularny pod względem ogólnego wyglądu. Oszałamiający projekt tarasu z paletą drewnianą zwróci uwagę na Twoje podwórko i powita gości w Twoim domu. Tarasy często można wzbogacić efektem rozmieszczenia mebli ogrodowych, które niewątpliwie będą wyglądać bardziej imponująco. Ostatnim dodatkiem, który powinieneś wykorzystać, jest ciekawe, intrygujące i romantyczne oświetlenie. Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład girlanda ogrodowa. To prosty sposób na stworzenie przytulnej i uspokajającej atmosfery, służącej chwilom relaksu i wypoczynku po ciężkim dniu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *