Jak urządzić ogródek warzywny

Ogródek warzywny to doskonały pomysł na zagospodarowanie kawałka ziemi. Ogródki warzywne służą płodami warzyw o dużo lepszym smaku niż kupione w sklepie. Warto założyć swój własny warzywnik. Uprawianie warzywnika daje dużo satysfakcji, a także pomaga odreagować stresy dnia codziennego.

  • Przemyślany ogródek warzywny jest atrakcyjnym kawałkiem ogrodu.
  • Aby stworzyć warzywnik, konieczne jest dobre planowanie. Co wziąć pod uwagę?
  • Uprawa ogródka warzywnego wymaga znajomości sezonu wegetacyjnego roślin.
  • Właściwa pielęgnacja ogródka pomoże zebrać doskonałe plony. Jak dbać o ogródek?
Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

Ogródek warzywny – świetny pomysł

Niewiele rzeczy jest tak satysfakcjonujących, jak ogrodnictwo, w tym ogródek warzywny. Oprócz tego jak zaprojektować ogród przed domem, fajnie jest widzieć, jak rośliny rosną, niezależnie od tego, czy sadzisz warzywa na posiłek, czy piękne kwiaty. Ponieważ kopiesz w ziemi, najczęściej myślimy o ogrodnictwie jako o niechlujnym hobby. Jednak nieczyste i nieuporządkowane to nie to samo. Zadbany ogród jest nie tylko bardziej atrakcyjny, ale także łatwiejszy w utrzymaniu, a rośliny są zdrowsze. Sprawdź wskazówki dotyczące organizacji ogrodu, aby pomóc Ci stworzyć piękną i użyteczną przestrzeń.

Ogródek warzywny – świetny pomysł

Ogródek warzywny – świetny pomysł

Jak urządzić ogród warzywny?

Dziś podpowiemy, jak urządzić ogródek warzywny. Niemożliwe jest zaprojektowanie ogrodu zbyt wcześnie przed jego założeniem lub ze zbyt dużą ilością szczegółów. Oto podstawowe rzeczy, które możesz zrobić, aby tegoroczny ogród był dziecinnie prosty.

Zrób plan ogrodu na papierze

Zanim jeszcze zaczniesz sadzić, pierwszym krokiem w organizacji ogrodu jest zorganizowanie go. Zrób plan na papierze przed rozpoczęciem sadzenia. Przypomina to robienie mapy ogrodu. Mapa ogrodu pomoże Ci w pełni wykorzystać przestrzeń. Zdecyduj się na układ dla wszystkiego, umieszczając zielone warzywa w jednej sekcji i zioła w innej. Jak również warzywa korzeniowe. Mapa może również pomóc Ci dowiedzieć się, czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby zasadzić wszystko, czego pragniesz. Poczekaj z zakupem roślin lub nasion, aż dowiesz się, ile miejsca musisz uprawiać, aby uniknąć marnowania pieniędzy.

Zanotuj w kalendarzu

Na wszystko jest pora roku, a to nigdy nie jest bardziej prawdziwe niż w ogrodnictwie. Rośliny mają różne sezony wegetacyjne, które mogą różnić się od tego, czego oczekujesz. Zrób wywiad na temat roślin, które zamierzasz hodować. Zanotuj najlepsze czasy na sadzenie w kalendarzu. Musisz wiedzieć, kiedy sadzić pomidory, sałatę, brokuły i inne. Czy to na papierze, czy przez przypomnienia telefoniczne, wszsytko będzie w porządku. . Zanotuj, jak długi jest ich sezon wegetacyjny. Znajomość właściwego harmonogramu ogrodu pozwoli Ci skorzystać z najlepszych sezonów sadzenia i wegetacyjnych.

Użyj podniesionych skrzynek i krat oraz posadź w blokach

Chcesz, aby Twój ogród był zadbany i dobrze zorganizowany. To sprawi, że będzie bardziej atrakcyjny dla oka i łatwiej będzie pracować, gdy przyjdzie czas na zbiory lub trzymanie chwastów na dystans. Podniesione skrzynki to świetna metoda na zorganizowanie ogrodu, jeśli planujesz skromny ogród warzywny. Są przyjemne wizualnie i generują schludne bloki roślin. Działają również jako bariera dla ślimaków i ślimaków oraz zapewniają skuteczny drenaż.

Nawet jeśli nie korzystasz z podniesionych skrzynek, sadzenie mniejszych warzyw w blokach, a nie w długich rzędach, jest dobrym pomysłem. Wydaje się być bardziej dobrze zorganizowany. Możliwe jest również grupowanie podobnych roślin razem. Niektóre rośliny można kratować, aby zaoszczędzić miejsce i chronić winorośl przed zatkaniem podwórka. Groch, ogórki i niektóre maleńkie melony korzystają z kratowania.

Upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo miejsca do pracy w ogrodzie, bez względu na to, jak zdecydowałeś się go zorganizować. Będziesz potrzebował dostępu do roślin, aby pielić, zbierać plony i ogólnie dbać o ogród. Zrób ścieżki spacerowe, żeby nadepnąć na żadną z twoich cennych roślin.

Jak urządzić ogród warzywny

Jak urządzić ogród warzywny?

Dbaj o narzędzia ogrodnicze

Sadzenie i utrzymywanie ogrodu wymaga użycia określonych narzędzi i materiałów. Utrzymywanie narzędzi i materiałów ogrodniczych w dobrym stanie jest ważną częścią utrzymania porządku w ogrodzie. Upewnij się, że wszystkie narzędzia ogrodnicze są w dobrym stanie i gotowe do użycia przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie. Rękawiczki, łopatka, pikownik, sadzarka, motyka, konewka oraz taczka to przedmioty, których będziesz potrzebować. Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz do ogrodu, gdy nadejdzie czas sadzenia. Następnie upewnij się, że masz miejsce, w którym możesz przechowywać narzędzia ogrodnicze, do których możesz uzyskać dostęp w okresie wegetacji. Rozważ zakup plastikowego wiadra lub pojemnika ogrodniczego, aby utrzymać wszystko w jednym dogodnym miejscu.

Nadążaj za rutynową pielęgnacją.

Będzie to wymagało pewnego wysiłku, aby utrzymać ogród zorganizowany, bez względu na to, jak dobrze się zaczyna. Nie zapomnij zaznaczyć dat zbiorów w kalendarzu podczas planowania harmonogramu sadzenia. Ustal także przypomnienia dla siebie, aby usuwać chwasty i przycinać ogród co tydzień, aby utrzymać go w stanie schludnym.

Pamiętaj o płodozmianie

W każdym sezonie wegetacyjnym dobrym pomysłem jest zmiana rodzin roślin z jednej skrzynki ogrodowej na następną. Warzywa z tej samej rodziny mają porównywalne wymagania żywieniowe i są podatne na te same szkodniki i choroby. Sadzenie różnych rodzin roślin uprawnych z roku na rok pomaga zmniejszyć wyczerpywanie się gleby i zapobiega narastaniu szkodników i chorób unikalnych dla niektórych upraw z sezonu na sezon. Na potrzeby planowania płodozmianu w ogrodzie koncentruj się na pięciu rodzinach roślin warzywnych:

Szczypiorek, czosnek, pory, cebula

Bakłażan, papryka, ziemniaki, pomidory

Brokuły, kapusta, kalafior, jarmuż, kalarepa, rzodkiewka, brukiew, szpinak

Ogórki, melony, dynie

Fasola i groch

Rośliny każdej rodziny są zgrupowane razem i posadzone w tych samych skrzynkach, dzięki czemu można łatwo przenieść je do nowej skrzynki w następnym roku. Inne warzywa, takie jak sałata, kukurydza, marchew i zioła, są obrabiane w razie potrzeby, ale staraj się nie sadzić ich w tym samym miejscu dwa lata z rzędu.

Zbiór jest zapłatą za całą ciężką pracę. Nie wyrzucaj owoców. Zbierz rośliny, gdy będą dojrzałe i gotowe. I ciesz się korzyściami płynącymi z twojej pracy! Świetny ogród warzywny wymaga starannego planowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *