Co na żywopłot? Wskazówki eksperta

Żywopłot ma wiele zadań do wykonania. Warto wiedzieć jakie rośliny na żywopłot wykorzystać. W zależności od potrzeb i oczekiwań dostępne są różne możliwości. Piękny żywopłot to wizytówka właścicieli nieruchomości. Należy odpowiednio wybierać roślinność na żywopłot.

  • Żywopłot pełni wiele funkcji i ma wiele zadań.
  • Na żywopłot możemy wykorzystywać różne gatunki roślin. Czy wiesz jakie?
  • Rośliny iglaste i zimozielone zapewniają piękny wygląd żywopłotu przez cały rok.
  • Na żywopłoty wykorzystujemy drzewa iglaste, liściaste oraz kwitnące.
Co na żywopłot

Co na żywopłot?

Jakie rośliny na żywopłot?

Żywopłot to rodzaj żywej ściany złożonej z roślin. I ma ogromne znaczenie, jakie rośliny na żywopłot wybierzemy. Niektóre żywopłoty są całkowicie ozdobne, podczas gdy inne są przede wszystkim funkcjonalne. Rośliny żywopłotowe są zazwyczaj przycinane do dokładnych rozmiarów i kształtów do celów kosmetycznych i mogą to być krzewy zimozielone lub liściaste. Krzewy wykorzystywane do praktycznych celów bezpieczeństwa powinny być gęsto uprawiane, z cierniami (takimi jak głogi) lub kolczastymi liśćmi, jeśli to możliwe (takimi jak ostrokrzew angielski). Żywopłoty mogą być również używane jako wiatrochrony i ekrany prywatności. Do tych dwóch celów potrzebne są wyższe krzewy. Sadzenie żywopłotu jest jedną z ulubionych rzeczy do zrobienia w projektowaniu ogrodu przed domem. Te zielone ściany ogrodowe mają duży potencjał. Tworzenie doskonałego tła do sadzenia, dzielenie przestrzeni, odgradzanie się od sąsiadów i tworzenie wspaniałego tła do sadzenia. Żywopłoty będą podnosić i filtrować wiatr, zmniejszając nasilenie burz. Rośliny zabezpieczające, a także bezpieczne, gęste środowisko, które zapewnia solidna infrastruktura żywopłotu, są doceniane przez dziką przyrodę. Rodzaj instalacji zabezpieczających, których potrzebujesz, zależy od tego, w jaki sposób chcesz, aby Twój żywopłot działał dla Ciebie. Czy podoba Ci się solidny, całoroczny wiecznie zielony żywopłot powyżej poziomu oczu lub niska przegroda przestrzeni? A może metrowy żywopłot barierowy, który skrywa akcesoria, a jednocześnie wabi cię do bliższego przyjrzenia się? Rozmiar, jaki chcesz, formalność, którą chcesz, są ważnymi aspektami przy określaniu, których roślin zabezpieczających potrzebujesz, ale może to być skomplikowane.

Jakie rośliny na żywopłot

Jakie rośliny na żywopłot?

Z czego zrobić żywopłot?

Pomysłów na to, z czego zrobić żywopłot możemy mieć kilka. Oto nasze propozycje:

Tuja

Thuja – popularna tuja, która jest często wybierana ze względu na szybki pokrój i szybki wzrost. Ich zaletą jest również koszt w porównaniu do innych roślin – małe rozmiary, często wykonywane, więc robisz, więc robisz ogrodzenia. Thuja toleruje stworzenie w sposób godny podziwu, tworząc zwarty, zielony krąg. Mogą być używane z dowolnym rodzajem żywopłotu. Mamy możliwość wyboru spośród różnych gatunków tui. Są to między innymi: tuja zachodnia – najpopularniejsza jako ogrodzenie, szmaragd – kolor zielono-szmaragdowy (jedna z najpopularniejszych i najtańszych odmian), brabant – nadaje się do częstego przycinania, aurescens – igły są koloru złotego, zatopione – żółto-brązowy kolor, fastigiata – wąski, wysoki pokrój, idealny do ogrodzenia o ograniczonej przestrzeni do sadzenia, żywotnik zachodni- gęsty, odporny na mróz typ, kórnik – z charakterystycznymi żółtymi wczesnymi wzrostami.

Świerki

Świerki, gdy są sadzone ciasno (w jednej linii), zapewniają zwarty żywopłot, który można wyrzeźbić. Będą wymagały większego obszaru ze względu na ich bardziej rozprzestrzeniające się zachowanie, ale ta kategoria obejmuje również strzeliste odmiany, takie jak świerk serbski, który szybko rośnie i ma wąski pokrój. Kolor tego żywopłotu można zmienić, wybierając gatunki świerków z szarymi lub niebieskawymi igłami (np. odmiana Hoopsi z najbardziej niebieskim odcieniem). Świerki jako grupa nie wymagają wiele na drodze gleby. Żyzna gleba, regularne podlewanie i nawożenie mogą pomóc im szybciej rosnąć, ale należy pamiętać, że są to rośliny ukorzenione, więc podlewanie jest konieczne tylko na początku. Po pewnym czasie korzenie rośliny urosły wystarczająco głęboko, aby móc samodzielnie zbierać wodę z głębszych warstw ziemi.

Cis

Cis (Taxus baccata) jest powszechnie uważany za dużą, formalną roślinę żywopłotu. Jest atrakcyjną rośliną zabezpieczającą, która ma gęste czarne liście i musi być przycinany tylko raz w roku. Może być mały lub uprawiany na wysokość 10 metrów, lub więcej. Krzewy cisu są jedną z najbardziej tradycyjnych roślin żywopłotowych wśród zimozielonych igieł. Są popularne po części dlatego, że tolerują przebywanie w cieniu. Podczas gdy niektóre cisy mogą rosnąć na tyle duże, że można je wykorzystać jako ekrany prywatności. Są to wolno rosnące drzewa. Cisy są piękne i szybko rosną, jeśli otrzymują zdrową, wilgotną glebę. Dzięki ciemnozielonym igłom wytwarzają piękny żywopłot. Z jasnozielonym wzrostem na wiosnę wyglądają fantastycznie. Ciemnozielone liście tworzą gęsty, dramatyczny żywopłot i piękne tło do sadzenia. Można go przyciąć, aby zachować skromność i formalność lub wykorzystać do tworzenia ogromnych ekranów.

Żywopłoty świerkowe, tuja i cisowe są przykładami żywopłotów iglastych.

Świetnie wyglądają w każdym otoczeniu i, co ważniejsze, nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych. Z drugiej strony cis kwitnie w żyznej, wilgotnej glebie.

Z czego zrobić żywopłot

Z czego zrobić żywopłot?

Rośliny zimozielone na żywopłot

Wybierając roślinność do swojego ogrodu, mamy szansę wykorzystać rośliny zimozielone na żywopłot. Mogą to być między innymi:

Ostrokrzew kolczasty 'Bacciflava’ (Ilex aquifolium)

Ostrokrzew kolczasty 'Bacciflava’ to bardzo oryginalny ostrokrzew, który rodzi duże ilości owoców w kolorze żółtym. Holly jest trudną rośliną do założenia, ale warto ją stosować jako roślinę żywopłotową, ponieważ może wytrzymać zanieczyszczenia i narażenie na działanie żywiołów, w tym silnych wiatrów, i zapewnia zarówno pożywienie, jak i schronienie dla dzikiej przyrody.

Bukszpan wiecznozielony

Ten wiecznie zielony, gruby krzew zabezpieczający ciągle pozostaje popularny. Możesz zmniejszyć jego podatność na choroby, sadząc go w regionach o swobodnie przepuszczalnej glebie. Komercyjne chemikalia mogą być również korzystne. Świetnie nadaje się do obrzeży, chociaż jest bardziej podatne na zarazę niż gatunki proste i rośnie powoli. Należy unikać mokrych gleb, nawadniania napowietrznego i cięcia, gdy są mokre. Bukszpany są częstym rodzajem rośliny żywopłotowej. Od pokoleń arystokratyczni Europejczycy podziwiają te liściaste evergreeny jako wyróżniające aspekty w formalnym projektowaniu ogrodów. Żywopłoty bukszpanowe oferują nowy powód do uwielbienia.

Laurowiśnia

Jest to bardzo dekoracyjna i wielofunkcyjna roślina. Jest to wieloletni krzew z rodziny różowatych. Laurowiśnia jest pięknym drzewkiem owocowym, które rośnie dobrze nie tylko w ogrodzie, na działce, ale także na tarasie czy na balkonie.

Rośliny zimozielone na żywopłot

Rośliny zimozielone na żywopłot

Co wybrać na żywopłot?

Co jeszcze możemy wybrać na swój piękny żywopłot? Oto kolejne możliwości:

Dąb ostrolistny – Ilex Quercus

Dąb ostrolistny (Quercus ilex L.) to gatunek zimozielonego drzewa liściastego z rodziny bukowatych. Wiecznie zielony dąb tworzy wysoki i gęsty ekran. Jest to szybko rosnąca roślina, która może wytrzymać silne wiatry, bezpośrednie światło słoneczne i cień i rozwija się w każdej dobrze przepuszczalnej glebie we wszystkich z wyjątkiem najzimniejszych klimatów.

Oliwnik zimozielony – gatunek rośliny z grupy Elaeagnus.

Oliwnik zimozielony to krzew liściasty, bardzo dobrze znoszący cięcie. Tniemy go dwa rzy w roku – raz w kwietniu i drugi we wrześniu. Ten szybko rosnący żywopłot jest szczególnie skuteczny w wietrznych i odsłoniętych miejscach. Toleruje również wszystkie rodzaje gleby, z wyjątkiem płytkich gleb kredowych.

Kamellia – Camellia

Kamelia to roślina z rodziny herbatowatych. Będące ozdobą najpiękniejszych ogrodów kamelie kwitną wczesną wiosną. Te kwiatowe piękności można wykorzystać do stworzenia nieformalnego lub formalnego żywopłotu o niskiej, lub wysokiej konserwacji. Rośliny żywopłotowe mogą być uprawiane na słońcu lub w cieniu, ale muszą być uprawiane w glebie wolnej od wapna.

Róża

Wiele odmian, szczególnie odporne, wielokrotnie kwitnące odmiany, tworzą świetne nieformalne żywopłoty. Więcej kwiatów pojawi się poprzez regularne nawożenie i przycinanie. Pomarszczone róże – od czerwca do sierpnia ten odporny krzew kwitnie pięknymi kwiatami, a następnie ogromnymi pomarańczowymi biodrami. Roślina tworzy żywopłot liściasty w nieformalny sposób. Wiele gleb, wiatru i tolerancji na słońce

Trzmielina japońska

Ten krzew jest kolejną dobrą alternatywą na żywopłot, z małymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Trzmielina jest to roślina żywopłotowa odporna na sól, która rozwija się we wszystkich rodzajach gleby z wyjątkiem wilgotnych.

Lawenda

Lawenda tworzy doskonałe niskie żywopłoty, które są kolorowe i pachnące, ale dobry drenaż jest niezbędny do sukcesu.

W ogrodzie dobrze utrzymany wiecznie zielony żywopłot może być używany do różnych celów. Może działać jako bariera, pomagać blokować hałas i niepożądane widoki, i oczywiście jest to piękna cecha sama w sobie. Gatunki ogrodowe, takie jak ptaki, mogą również znaleźć całoroczne schronienie pod wiecznie zielonymi żywopłotami, co jest szczególnie przydatne w miesiącach zimowych. Kwiaty i jagody są produkowane przez kilka zimozielonych, zapewniając pokarm dla ptaków, zapylaczy i innych gatunków. Żywopłot można również zabudować w sąsiedztwie istniejącego ogrodzenia, które powinno być podtrzymywane przez linię drzew, krzewów lub pnączy. W tym celu można wykorzystać wiele gatunków dzikich róż, dzikiego wina, chmielu. Warto stworzyć zróżnicowaną kompozycję, jeśli nie zamierzasz skupiać się na jednym rodzaju rośliny w linii ogrodzenia. Jest pomocny z co najmniej trzech powodów: poprawia estetykę ogrodzenia poprzez zmianę koloru lub kształtu w zależności od pory roku, zapewnia lepszy (bardziej zróżnicowany) dom dla owadów i wygląda znacznie bardziej naturalnie niż rząd podobnych drzew.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *