Kiedy siać trawę? – porady i wskazówki

Sianie trawy należy przeprowadzać w określonym czasie, nie możemy dowolnie ustalać, kiedy siać trawę Najlepszym okresem jest późne lato i wczesna jesień. Trawy możemy wysiewać także na wiosnę. Musimy jednak zadbać wówczas o odpowiednie nawadnianie świeżo wysianej trawy. Odpowiedni czas siania zapewni nam uzyskanie najlepszych efektów i piękny trawnik przed domem.

  • Najlepszym okresem siania trawy jest wrzesień.
  • Gleba jest wówczas ciepłą po lecie i najbardziej wilgotna.
  • Trawy siane na wiosnę muszą być odpowiednio nawadniane, aby utrzymywać wilgoć ziemi.
  • Przed siewem trawy należy właściwie przygotować glebę. Sprawdź, jak tego dokonać.
  • Niezależnie od pory siania trawy dbaj o właściwe nawodnienie zakładanego trawnika.
Piękny trawnik

Piękny trawnik

Kiedy siać trawy, jaki jest najodpowiedniejszy czas siania trawy?

Jak zaprojektować mały ogródek, jakzałożyć trawnik, kiedy siać trawy i jak je później pielęgnować? Piękny trawnik nie jest tak trudny, jak można sobie wyobrazić i nie musi być drogi. Dzięki odpowiednim informacjom możesz określić optymalny czas sadzenia nasion trawy, a także sposób ich wyboru, siewu i pielęgnacji. Dzięki naszym wskazówkom i poradom będziesz w stanie zrozumieć podstawy.

Jeśli chcesz mieć nowy trawnik, prawdopodobnie chcesz zacząć, ale zrozumienie, kiedy siać nasiona trawy, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Między późnym latem a połową jesieni jest optymalny czas, aby to zrobić. Jest kilka powodów: Po pierwsze, ziemia jest ciepła i wilgotna od deszczu, tworząc idealne warunki do wzrostu nasion. Kolejną korzyścią jest to, że o tej porze roku jest mniejsze zachwaszczenie.

Kombinacje nasion trawnika można wysiewać w zasadzie w dowolnym momencie od końca marca do połowy października, o ile podłoże siewne jest utrzymywane w stanie wilgotnym przez cały czas w okresach ekstremalnie suchej pogody, dopóki trawa nie będzie około 6 cm wysokości. Zawsze podlewaj lekką mgiełką wody; zbyt duże ciśnienie wody zaszkodzi nasionom. Warto również zauważyć, że odpowiednie ciepło w glebie jest niezbędne do kiełkowania; Wymagane jest 6-8 stopni Celsjusza, a dzieje się tak zwykle, gdy temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza.

 

Kiedy najkorzystniej siać trawnę?

To kiedy siać trawę , podobnie jak to kiedy sadzić truskawki, zależy od Ciebie. Jeśli chcesz wysiewać na wiosnę, możesz rozpocząć siew już pod koniec marca. Jeśli jednak masz cierpliwość, jest wiele zalet oczekiwania do września na wysiew nasion. Na początek, wszelkie nasiona chwastów na powierzchni rozsadnika lub w jego pobliżu będą miały możliwość kiełkowania przed usunięciem. Po drugie, lata mogą mieć gorące, suche okresy, a jeśli twoja nowa trawa jest wysiewana na wiosnę, może być wymagane częste podlewanie, aby rozpocząć wzrost i uniknąć przypalania i zabijania wrażliwych młodych roślin.

Istnieje wiele zalet siewu we wrześniu. Po lecie ziemia jest ciepła, jest więcej wilgoci, nasiona będą mieć mocny start przed zimą, a chwasty będą ograniczone. Następnie, zamiast górnego wzrostu, dobry system korzeniowy rozwinie się późną jesienią, a twój trawnik będzie w najlepszym kształcie następnej wiosny i lata, gotowy do przetrwania gorących, suchych warunków.

Jeśli ziemia jest bardziej sucha niż typowa dla tej pory roku, nawadniaj trawę po wysianiu nasion i utrzymuj ją wilgotną, aż trawa wyrośnie. Jeśli przegapiłeś siew nasion trawy jesienią, możesz spróbować ponownie na wiosnę, ale przygotuj się na pielęgnację trawnika i dawaj mu dużo wody. Jeśli nie ma zakazu podlewania podczas suszy, możesz zdecydować się na podlewanie tego obszaru. Upewnij się, że ziemia jest dobrze wilgotna i podlewaj regularnie, aż trawa się utrwali.

Lato to najgorszy sezon na siew nasion trawy. Nasiona są bardziej narażone na kurczenie się i wymieranie, ponieważ są zbyt gorące i suche.

Sianie trawy dopiero po przygotowaniu gleby

Aby upewnić się, że sianie trawy jest takie jak należy i Twoje nasiona rosną równomiernie, musisz najpierw przygotować ziemię/trawnik. Zanim zaczniesz uprawiać, zalecamy usunięcie istniejącego trawnika. Po prostu pozostawienie starej trawy pozostawi korzenie chwastów, które mogą odrosnąć i zaatakować nowy trawnik. Przekop i użyźnij ziemię. Usuń wszelkie zanieczyszczenia z trawnika, takie jak kamienie lub korzenie, i zgrabiaj poziom gleby, aby zapewnić równomierny obszar roboczy. Można to osiągnąć poprzez zgrabianie właśnie i/lub wypoziomowanie powierzchni. Przy okazji rozbijamy grudy ziemi, które mogły pozostać po przekopaniu trawnika. Następnie ubij i wyrównaj jeszcze raz glebę, a następnie powtórz proces. Jeśli pracujesz z glebą piaszczystą, będziesz także chciał dodać ziemię trawnika, aby pomóc jej zatrzymać wilgoć.

Jak siać trawę, aby uzyskać najlepsze efekty wzrostu?

Przeczytaj uważnie instrukcje jak siać trawę na opakowaniach nasion, ponieważ różne kombinacje mają różne wymagania. Dokładaj wszelkich starań, aby pozostać jak najbliżej tych wskazówek.

Podziel ziemię na małe działki, abyś mógł śledzić swoje postępy i równomiernie rozproszyć nasiona. Zastosowanie rozrzutnika trawnika pomoże w rozproszeniu. Zasiej połowę nasion we wzdłużnych rzędach na całej powierzchni, a następnie powtórz z drugą połową mieszanki nasion w rzędach na szerokości trawnika. Następnie zgrabiaj cały obszar, aby upewnić się, że nasiona są równomiernie rozproszone po glebie. Nawadniaj nasiona trawnika po wysianiu i utrzymuj je wilgotne, dopóki trawa nie wzrośnie — nie polegaj tylko na deszczu.

Jak siać trawę?

Jak zasiać trawę i właściwie ją pielęgnować?

Jednym z najprzyjemniejszych aspektów siania trawy jest obserwowanie, jak trawnik się rozwija. Im cieplejsza jest ziemia, tym szybciej nastąpi proces kiełkowania, ale spodziewaj się, że zajmie to 2-3 tygodnie. Staraj się utrzymać ziemię tak nienaruszoną, jak to możliwe przez cały ten czas. Po wzroście młodej trawy przychodzi czas na pierwsze koszenie. Ostrym ostrzem kosiarki odetniesz górne 1-2 cm młodej trawy, gdy osiągnie około 7,5 cm wysokości. Cięcie trawy zachęca ją do wytwarzania większej liczby pędów, co zagęszcza murawę.

Przy niedawno zasianych trawnikach uciążliwe mogą być chwasty. Chociaż nasiona stosowane w mieszankach nasion trawników są tworzone zgodnie z bardzo wysokimi standardami czystości, niektóre chwasty zawsze będą się rozwijać, niezależnie od tego, jak dobrze były nasiona lub jak dobrze przygotowane jest podłoże siewne, ponieważ nasiona są już w „banku nasion” gleby. W najlepszych nasionach są one najwyższej jakości, wolne od chwastów i mają wskaźnik kiełkowania ponad 85%. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby chwasty pojawiły się w naszych kombinacjach nasion trawy. Koszenie wszelkich chwastów, które wyrastają z „banku nasion”, jest najłatwiejszym podejściem do utrzymania ich pod kontrolą. Po rozpoczęciu cięcia częste koszenie jest bardzo skuteczne w utrzymywaniu jednorocznych chwastów pod kontrolą.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy chwasty powinny być wyciągane ręcznie i nie należy stosować paszy dla trawy ani środków chwastobójczych. Nasiona trawy wykiełkują nasiona chwastów z gleby, z których większość będzie rocznymi chwastami, które wymrą wraz z cięciem i zimą. Po wyrośnięciu trawnika można zarządzać wieloletnimi chwastami.

Postępując z naszymi wskazówkami i właściwie dbając o swój nowo zakładany trawnik, możesz być pewnym uzyskania efektów, które Cię zadowolą i usatysfakcjonują. Piękny trawnik przed domem zasługuje na dobrze przygotowanie się do jego założenia i odpowiedni czas siewu nasion.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *