Kiedy sadzimy truskawki? Poradnik sadzenia truskawek

Truskawki możemy sadzić praktycznie cały rok. Wszystko zależy od tego, gdzie zamierzamy je posadzić i jaki gatunek truskawki hodować. Truskawki poza szklarniami w zależności od gatunku sadzimy wiosną, latem lub jesienią. Najczęściej truskawki sadzi się na przełomie marca i kwietnia.

  • Czas sadzenia truskawek zależy od gatunku.
  • To, kiedy sadzimy truskawki, zależy także od miejsca ich sadzenia.
  • Truskawki sadzimy, gdy ziemia jest rozmarznięta, a temperatury powyżej 13-15 stopni.
  • Przyjmuje się, że najkorzystniej truskawki sadzić od marca do kwietnia.
Truskawka - smaczna i zdrowa

Truskawka – smaczna i zdrowa

Kiedy sadzić truskawki? – najlepszy okres sadzenia

Wybór czasu, kiedy sadzimy truskawki, określa się na podstawie warunków pogodowych. Podobnie jest, gdy zastanawiasz się kiedy siać trawę. Dobrym okresem jest, gdy ziemia jest rozmarznięta i ciepła, a temperatura utrzymuje się powyżej 13-1 5 stopni Celsjusza. Używając agrowłókininy dla ochrony sadzonek przed mrozem, możemy rozpocząć sadzenie truskawek wcześniej. Czarna agrowłóknina nagrzewa się od słońca, powodując ogrzanie gleby. Czas sadzenia truskawek zależy od rodzaju sadzonki i jej indywidualnej odporności na mrozy. Dla przykładu sadzonki w doniczkach możemy sadzić praktycznie cały rok. Sadzonki z gołymi korzeniami najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Przyjmuje się jednak, że najkorzystniej i najefektywniej jest sadzić truskawki w okresie od marca do kwietnia.

Kiedy sadzimy truskawki

Kiedy sadzimy truskawki?

Kiedy należy sadzić sadzonki truskawek?

Jak określić, kiedy należy sadzić truskawki? Posadź je, gdy tylko ziemia będzie mogła być uprawiana na wiosnę. Sprawdź daty przymrozków w Twojej okolicy. Każdego roku zakładaj nowe rośliny, aby zapewnić, że jakość owoców pozostaje dobra. Kup rośliny odporne na choroby z renomowanej szkółki, najlepiej z odmiany dobrze znanej w Twojej okolicy.

Do kiedy sadzić truskawki

Do kiedy sadzić truskawki?

Do kiedy się sadzi truskawki – jak późno można sadzić truskawki?

Do kiedy sadzi się truskawki? Jak późno można je sadzić? Masz szczęście, jeśli pytasz: „Kiedy jest za późno na uprawę truskawek?” Nigdy nie jest za późno, aby zdobić wiszący kosz, w którym rosną już dojrzałe rośliny truskawek. Umieść je na całym podwórku i zachowuj się tak, jakbyś je posadził. Na sadzenie truskawek w szklarni lub pojemniku na werandzie słonecznej nigdy nie jest za późno. Inna historia jest, jednak jeśli chcesz umieścić truskawki w ziemi. Sadzenie truskawek wówczas najlepiej wykonywać, gdy zagrożenie mrozem minęło wczesną wiosną, zwykle w marcu lub kwietniu.

Kiedy się sadzi truskawki?- Opcje sadzenia na późny sezon

Jeśli latem zastanawiamy się, kiedy sadzić truskawki, mamy możliwość ich posadzenia w późniejszym okresie sezonu. Zawsze istnieje sposób na obejście zwyczajowej mądrości sadzenia w marcu lub kwietniu, jeśli jest późno w sezonie i nadal chcesz mieć własne pyszne, organiczne truskawki. Podsumowując, istnieje kilka technik zwiększających szanse na sukces, jeśli sadzisz później niż w marcu lub kwietniu:

Wiszące kosze lub doniczki są idealne do sadzenia, ponieważ w razie potrzeby można je przenieść z gorącego letniego słońca i są łatwe w podlewaniu i pielęgnacji.

Ponieważ sezon zbiorów jest dłuższy, posadź truskawki wieczne lub neutralne w ciągu dnia. Truskawki, które są neutralne w ciągu dnia, mogą owocować do października.

Posadź truskawki w szklarni, gdzie możesz sztucznie regulować wszystkie aspekty środowiska, w tym wodę, składniki odżywcze, temperaturę, wiatr, szkodniki i wilgotność. Oznacza to, że możesz uprawiać prawie wszystko przez cały rok, jeśli chcesz.

Nie sadź niczego w ogóle. Należy kupić rośliny, które są już założone i rosną w wiszących koszach lub pojemnikach.

jak hodować truskawki

Jak hodować truskawki?

Sadzenie truskawek, gleba i pielęgnacja

Sadzenie truskawek oraz ich pielęgnacja wymaga przede wszystkim odpowiedniej gleby. Truskawki wymagają co najmniej 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia i cieszą się lekko kwaśnym pH gleby od 5,5 do 6,8. Jeśli twoja gleba jest naturalnie alkaliczna, posadź truskawki w pół-beczkach lub innych dużych doniczkach wypełnionych wysokiej jakości glebą doniczkową. Przed sadzeniem truskawek zmień glebę kompostowanymi liśćmi, całkowicie zgniłymi trocinami lub środkami, zawierającymi wysokiej jakości starzejący się kompost). Zgrabiaj gliniastą glebę w podwyższone kopce po zmieszaniu z kompostem, aby promować drenaż. Jeśli twoja gleba jest piaszczysta, możesz po prostu ją odchwaścić i warstwę bogatego kompostu lub gniłego obornika.

Jak sadzić truskawki – rozwiązywanie problemów

Sadząc truskawki, będziemy zmuszeni rozwiązywać różne problemy. Mogą to być między innymi:

Ślimaki – Ślimaki często skubią w truskawkach, gdy dojrzewają. Ślimaki są przyciągane do organicznych ściółek, takich jak słoma, dlatego, jeśli ślimaki są problemem, sztuczna ściółka może pomóc.

Susza – Z powodu upału i suszy twoje owoce mogą być niewymiarowe. Świeże owoce powinny mieć normalną wielkość po rozpoczęciu podlewania i poprawie pogody.

Truskawki są jednymi z popularniejszych owoców. Lubimy ich smak i wykorzystujemy do wielu celów. Truskawka jest niemalże obowiązkiem, gdy zastanwiasz się jak urządzić ogródek warzywny.  Z truskawek przyrządzamy kompoty, dżemy, dodajemy do ciast i deserów i sałatek. Wybierając odpowiednie sadzonki, które posadzimy we właściwym czasie i w odpowiedni sposób, będziemy mogli cieszyć się z własnoręcznie wyhodowanych truskawek, które z pewnością będą nam smakować dużo lepiej, niż te zakupione w sklepie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *