Kiedy sadzić tuje?

Kiedy najlepiej sadzić tuje? Tuja to najczęściej wybierane drzewo w celu zbudowania żywopłotu lub zielonego ekranu wokół posesji. Tuje są roślinami odpornymi i łatwymi w uprawie. Sadzenie dozwolone jest przez cały okres wzrostu, tj. od wiosny do jesieni. Możemy je sadzić wczesną wiosną, alem, a także jesienią.

  • Najczęściej wybieraną rośliną w celu zbudowania żywopłotu pozostają tuje.
  • Tuje oto rośliny odporne i łatwe w uprawie
  • Tuje sadzimy w dowolnym okresie od kwietnia do października.
  • W zależności od pory sadzenia zmienia się odrobinę sposób ich uprawy. Dowiedz się jak pielęgnować tuje.

Tuja – kiedy sadzić

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tui jest to, kiedy sadzić tuje. Nieważne, jak zaprojektujesz ogród przed domem, z dużą dozą prawdopodobieństwa będa w nim tuje. Nawet duże drzewa i krzewy są obecnie uprawiane w całości w pojemnikach, dzięki czemu są dostępne do sadzenia przez cały rok. Możesz znaleźć odpowiednie rośliny, gdy masz już projekt ogrodowy, ale są lepsze i gorsze okresy do sadzenia..

Żywopłoty od dawna są podstawą większości projektów ogrodowych. Są tańsze i piękniejsze niż ogrodzenia, zwłaszcza jeśli potrzebujesz więcej osłony i odosobnienia. Żywopłoty są również dobrymi filtrami pyłu i hałasu, znacznie bardziej niż konstrukcje z litego drewna, betonu lub kamienia. Pierwszym krokiem w budowie ogrodu jest zwykle posadzenie żywopłotu. Naszym celem jest umieszczenie roślin w taki sposób, aby szybko się zakorzeniły, zaczęły rosnąć tak szybko, jak to możliwe i szybko dojrzały.

Ponieważ możemy sadzić praktycznie o każdej porze roku, aby tylko ziemia nie była zamarznięta, określenie optymalnego czasu dla Ciebie, w oparciu o Twoją lokalizację i cele, ma kluczowe znaczenie. Rzućmy okiem na różne możliwości i, co ważniejsze, przeanalizujmy implikacje każdej decyzji pod względem przyszłej opieki i tempa, w jakim zbuduje się twoje zabezpieczenie lub ekran.

Tuje - kiedy sadzić

Tuje – kiedy sadzić?

Sadzenie tui jesienią

Jeden z dwóch typowych czasów na sadzenie tui przypada na jesień, a drugi na wiosnę. Początek października, z ciepłymi dniami i rześkimi wieczorami, a także uczuciem lata, jest czymś, co wszyscy znamy aż nazbyt dobrze-zarówno ogrodnicy, jak i nie-ogrodnicy. Potem jest późna jesień, kiedy wieje pierwszy chłodny zimowy wiatr i lodowy deszcz kłuje w twarz. Pierwsze tygodnie jesieni to najlepsza pora roku na sadzenie. Jaki jest tego powód? Gleba jest nadal ciepła, co zachęca do wzrostu korzeni. Pod koniec sierpnia, kiedy nadchodzą pierwsze chłodniejsze noce, na ogół jest trochę deszczu, więc ziemia jest również wilgotna. Najlepszymi warunkami do szybkiego wzrostu i zakładania korzeni są ciepło i wilgotność. Tuja, jak każde inne drzewo, które sadzisz o tej porze roku, szybko wypuści korzenie, aby zbadać starannie przygotowaną glebę, a jesienne deszcze, w połączeniu z niższą temperaturą powietrza, zminimalizują lub wyeliminują potrzebę podlewania roślin.

Korzenie drzew ewoluowały, aby rosnąć w niższych temperaturach niż gałęzie. Nawet gdy ziemia się ochłodzi, wzrost korzeni będzie kontynuowany. Pewien wzrost korzeni będzie kontynuowany przez całą zimę w obecnym klimacie, gdzie ziemia rzadko zamarza w stanie stałym. Twoje rośliny będą dobrze ugruntowane i gotowe do startu na wiosnę. Nie tylko zauważysz szybki wzrost, ale także doświadczysz mniejszego stresu wodnego, chociaż nadal będziesz musiał regularnie podlewać nowe drzewa podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego.

Z drugiej strony, jeśli czekasz do listopada lub nawet później na sadzenie, stoisz w obliczu niebezpieczeństwa zimowych uszkodzeń. Mała doniczka z glebą zawierająca wszystkie korzenie roślin może szybko zamarznąć w stanie stałym, utrudniając liściom wchłanianie wody. Zimowe zamarzanie będzie dużym zagrożeniem dla roślinności. Wniosek, jaki możemy wyciągnąć, jest taki, że podczas gdy wczesna jesień jest korzystnym sezonem sadzenia, późna jesień i wczesna zima stają się mniej atrakcyjne i korzystne.

Kiedy się sadzi tuje

Kiedy się sadzi tuje?

Kiedy sadzimy tuje – wiosna

Kiedy jeszcze sadzimy tuje? Innym typowym sezonem sadzenia drzew jest wiosna. Jest to prawdopodobnie najlepszy sezon dla zimozielonych roślin, takich jak tuja właśnie. Największą wadą sadzenia wczesną wiosną jest to, że gleba jest dość chłodna i często wilgotna. Kiedy gleba jest nasycona wodą, ma stosunkowo mało tlenu, który jest niezbędny do wzrostu korzeni roślin. Niektóre choroby rozwijają się w ekstremalnie zimnej glebie, a to zimne, mokre, pozbawione tlenu środowisko może sprzyjać chorobom i niekorzystnym wzrostom.

W rezultacie, jeśli sadzisz na wiosnę, nie podniecaj się zbytnio. Przez kilka tygodni ziemia będzie chłodna, więc lepiej poczekać, aż się rozgrzeje i wyschnie przed posadzeniem zimozielonych. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym gorące, suche letnie upały pojawiają się wcześnie, nie czekaj zbyt długo; ale jeśli wiosna jest długim procesem, a lata są często mokre i chłodniejsze, nie ma potrzeby się spieszyć; w rzeczywistości później może być lepiej. W chłodnym klimacie maj i początek czerwca to świetne miesiące do uprawy zimozielonych.

W większości przypadków jednak drzewa posadzone wiosną nie będą tak dobrze ugruntowane latem, wymagają częstszego podlewania. Nie daj się zwieść burzy, która rzadko dociera nawet do ziemi wokół korzeni. Jeśli sadzisz na wiosnę, zaleca się łagodne podlewanie spływające wokół podstawy każdego drzewa raz w tygodniu w pierwszym sezonie wzrostu. Bryła korzeniowa początkowo będzie miała niewiele rozgałęziających się korzeni, a nawet jeśli otaczająca gleba jest wilgotna, ciepła pogoda powoduje dużą utratę wody z liści drzew, powodując, że ta mała bryła korzeniowa wkrótce wyschnie. Wysuszenie brył korzeniowych jest największym zagrożeniem dla drzew posadzonych na wiosnę. Zapewnienie nowym roślinom największej możliwej szansy na sukces oznacza zwrócenie szczególnej uwagi na podlewanie dokładnie u podstawy drzewa i utrzymanie ogólnej wilgotności gleby.

Kiedy sadzimy tuje

Kiedy sadzimy tuje?

Kiedy sadzi się tuje – lato

Pomimo faktu, że od dziesięcioleci mamy drzewa w doniczkach, niektórzy ogrodnicy, odpowiadając na pytanie, kiedy się sadzi tuje, nadal unikają sadzenia latem. W porządku, ale nie każdy ma taką opcję, a jeśli chcesz zacząć, a jest już czerwiec lub lipiec, nie ma powodu, dla którego drzewa posadzone w środku lata nie będą się rozwijać, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Kilka sugestii dotyczących sadzenia może dostarczyć Ci wiedzy potrzebnej do odniesienia sukcesu. Aby rozpocząć, dokładnie podlej pojemnik w noc przed planowym posadzeniem. Znaczenie mokrej bryły korzeniowej jest nie do przecenienia. Po drugie, zawsze zwilż otwór do sadzenia. Napełnij otwór wodą, gdy jest jeszcze w nim miejsce i poczekaj, aż spłynie. W upale istnieje ryzyko, że nie podlejesz wystarczająco dokładnie, a gleba wokół roślin pozostanie sucha. Można tego uniknąć, podlewając bezpośrednio do otworu.

Ustal regularną rutynę podlewania, podlewając dwa razy w tygodniu podczas gorących okresów i raz w tygodniu przez resztę roku. Zamiast używać zraszacza lub ręcznego węża, podlewaj dokładnie za pomocą nawadniania kropelkowego. Podlewanie ręczne jest przyjemne, ale rzadko pozostajemy wystarczająco długo, aby wykonać odpowiednią pracę. Twoje rośliny będą dobrze ugruntowane jesienią, jeśli będziesz ściśle kontrolować podlewanie i wykorzystasz ten okres, aby zakończyć ich związanie. Letnie sadzenie zwykle powoduje szybszy wzrost w następnym sezonie.

Mamy nadzieję, że te sugestie i pomysły pomogą Ci w podjęciu decyzji, kiedy sadzić. Ponadto, niezależnie od tego, kiedy sadzisz, pomogą ci w pełni wykorzystać twoje drzewa, a wkrótce będziesz miał piękny ekran lub żywopłot z budowany z tui.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *