Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Pojemnik na kompost można zbudować na różne sposoby. Należy jednak wybrać projekt spełniający wymagania użytkownika. Przeczytaj, czemu warto zbudować kompostownik w swoim ogrodzie. Dowiedz się także, jaki jest najprostszy sposób na własnoręcznie wykonany kompostownik.

  • Czy wiesz, jakie funkcje spełnia kompost w Twoim ogrodzie? Możesz o tym przeczytać.
  • Jak dbać o kompost dowiesz się z tego artykułu.
  • Nauczymy Cię, jak tanio zbudować własny kompostownik.
  • Jaki kompostownik jest najlepszy? Przeczytaj o tym.
Jak zrobić kompostownik w ogrodzie

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Jak zbudować kompostownik i dlaczego warto przygotowywać kompost?

Wiele kwitnących roślin ogrodników zawdzięcza swój sukces kompostowi. Możesz przekształcić odpady organiczne, takie jak skórki bananów, rdzenie jabłek, liście i ścinki trawy, w bogate w składniki odżywcze podłoże, które zmieni twój krajobraz, jeśli je przechowujesz. Możesz zrobić własny kompost, aby nakarmić rośliny solidnym słoikiem, resztkami organicznymi i drobną uprawą. Budowanie mocnego stosu kompostu można wykonywać przez cały rok. Jednak magia dzieje się latem, kiedy organizmy tlenowe, takie jak bakterie i grzyby, trawią odpady organiczne i zamieniają je w suplement gleby. Kompost jest wykorzystywany przez odnoszących sukcesy ogrodników do zwiększania żyzności gleby i zarządzania wilgocią, a także do karmienia pożytecznych bakterii i zaszczepienia się przeciwko szkodliwym.

Kompost jest motorem, który napędza produktywność naszych ogrodów i ogródków działkowych. Pojemnik na kompost jest przydatny do wytwarzania kompostu. Zazwyczaj możesz dostać pojemnik na kompost za niską cenę w lokalnym sklepie ogrodniczym, ale możesz także zrobić własny pojemnik na kompost za prawie nic – zaoszczędź trochę pieniędzy.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie budowy kompostownika wczesną wiosną. Dodaj zużyte rośliny z ogrodu z poprzedniego roku każdej wiosny. Dodaj śmieci warzywne i inne odpady organiczne latem i jesienią. Kiedy śnieg zacznie padać, możesz nawet zrzucić resztki do kompostownika. Chociaż chłodne temperatury mogą spowolnić proces rozkładu, zostanie on wznowiony w miarę ocieplania się pogody.

dlaczego warto przygotowywać kompost

Dlaczego warto przygotowywać kompost?

 

Jak wykonać kompostownik samodzielnie?

Zanim zaczniesz budować pojemnik na kompost, musisz najpierw określić, jakie są Twoje potrzeby. W rzeczywistości wiele osób stosuje system trzech pojemników. Pojemniki można łączyć ze sobą lub ustawiać pojedynczo.

Kiedy byliśmy dziećmi, kompostowaliśmy w kupie. Mój brat i ja na zmianę opróżnialiśmy wiadro na śmieci pełne resztek jedzenia na duży kopiec kompostu w rogu podwórka. Ścięte trawy i inne śmieci były również składowane w tym kopcu. Moi rodzice nadal używają tej samej sterty po trzydziestu latach. Chociaż możesz sobie wyobrazić górę kompostu po tylu latach, zawartość biodegraduje się, utrzymując stos w stałym, dyskretnym rozmiarze. Problem z metodą sterty polega na tym, że nie ma łatwego sposobu, aby dostać się do gotowego kompostu pod nim bez zakłócania niezakłóconego materiału na wierzchu. W rezultacie jego dobroć była prawie niewykorzystywana.

Niektóre osoby używają różnych pojemników na kompost dla różnych rodzajów kompostu (zwykły kompost, powolny kompost, taki jak rośliny drzewiaste i liście zebrane jesienią). Niektórzy preferują układ trzech pojemników. Kompostowalne produkty, takie jak resztki owoców i warzyw, wióry drzewne, suche liście lub stare gazety, należy umieścić w pierwszym pojemniku na kompost. Zamieniaj zawartość do drugiego pojemnika na kompost co kilka dni po jego zapełnienia (im częściej go obracasz, tym szybciej nastąpi rozkład). Napełnij trzeci pojemnik na kompost do połowy nowymi materiałami. Gdy trzeci pojemnik jest pełny, drugi pojemnik jest „ukończony”, a pierwszy pojemnik jest pusty, co pozwala rozpocząć procedurę od nowa. Inni uważają, że pojedynczy pojemnik jest wystarczający dla ich wymagań i po prostu mieszają go raz na jakiś czas.

Następnym krokiem jest wybranie materiałów, których użyjesz do zbudowania kosza. Ważne jest, aby pamiętać, że pewna ekspozycja na żywioły jest wymagana do bardziej wydajnego i szybszego kompostowania. Lepsze opcje obejmują 16-metrową siatkę drucianą powlekaną tworzywem sztucznym. Drewno jest dobrą opcją, ale należy pamiętać, że ostatecznie ono też ulegnie rozkładowi i będzie musiało zostać wymienione. Drewno poddane obróbce ciśnieniowej ma toksyczne ilości miedzi i chromu, a dane sugerują, że arsen może przedostać się do kompostu.

Budowa pojemnika na kompost z drewnianych palet jest jedną z najprostszych i najbardziej opłacalnych metod. Większość magazynów, sklepów spożywczych i sklepów ze sprzętem chętnie rozdaje je za darmo lub za niewielką opłatą, aby uniknąć konieczności ich usuwania. Cztery z nich można związać ze sobą w kształcie kosza za pomocą plastikowych opasek. Podłączenie innego pojemnika w celu uzupełnienia systemu jest proste: wystarczy przymocować trzy dodatkowe palety z jednej strony już zbudowanego pojemnika, aby zakończyć kolejne pudełko. Ostrzegamy: będziesz potrzebował nowego pojemnika po mniej więcej dwóch latach, ponieważ ten sam się skompostuje.

Zdecyduj, gdzie umieścisz kosz na kompostowanie. Aby zachować wypielęgnowany wygląd, wybierz lokalizację, która jest blisko ogrodu, ale poza zasięgiem wzroku. Umieść kompostownik w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w częściowym świetle słonecznym. Ciepło pomoże w rozkładzie substancji.

Jak wykonać kompostownik samodzielnie?

Jak wykonać kompostownik samodzielnie??

Jak zrobić dobry kompost? Ważne kwestie.

Kompost może być wspaniałym nawozem, odżywiającym glebę pierwiastkami organicznymi zamiast używania] chemikaliów, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jeśli zostaną zastosowane nieprawidłowo. Kompostowanie to także doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Kompostowanie wymaga dokładnego wymieszania kompostu z glebą, co zmniejsza zagęszczenie i dotlenia glebę. Kompost może pomóc roślinom zachować zdrowie, co poprawia ich zdolność do opierania się chorobom i atakom szkodników. Kompostowanie może pomóc w stworzeniu zdrowego krajobrazu. Ważne jest, aby pamiętać, że kompostowanie wymaga trochę dodatkowego wysiłku. Musisz obrócić kopiec kompostu i upewnić się, że rzeczy w twoim stosie kompostu zepsuły się wystarczająco.

Musisz starannie wybrać, co wkładasz do kompostu: należy używać tylko naturalnych materiałów rozkładalnych. Kompostowanie resztek roślinnych, w tym zebranych chwastów i różnorodnej żywności poprawi zdrowie gleby, a w rezultacie ogólny wygląd krajobrazu. Jednak nie ma powodu, dla którego kompost musi być prawdziwym stosem. Pojemnik może pomóc w utrzymaniu kompostu w jednym miejscu i zapobiec jego rozproszeniu po nieruchomości w śmierdzącym bałaganie przez zwierzęta lub po szczególnie poważnej ulewie. Kompostowanie można wykonać tylko z materiałami roślinne w ogóle. Mięso, kości i produkty mleczne mogą zatrzymywać niebezpieczne bakterie i nigdy nie powinny być kompostowane. Odchody zwierząt domowych nie powinny być kompostowane z tego samego powodu.

Podczas gdy pielęgnacja stosu kompostu jest minimalna, regularne mieszanie stosu i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci do rozkładu mają kluczowe znaczenie dla sukcesu. Powinieneś mieć przydatny kompost w ciągu jednego do sześciu miesięcy. Pracuj nad stosem widłami ogrodowymi lub łopatą mniej więcej raz w tygodniu, obracając go tak, aby materiał organiczny od dołu pokrywał nowe dodatki na górze. W razie potrzeby dodaj wodę do stosu, aby był wilgotny i przyspieszył rozkład. Podlewanie może nie być konieczne, jeśli często pada deszcz. W rzeczywistości możesz przykryć stos plandeką, aby nie był zbyt mokry. Dodaj rozdrobnioną gazetę lub suche liście, jeśli stos jest zbyt wilgotny. Substancja ta wchłonie nadmiar wilgoci i zapobiegnie rozwojowi pleśni. Poczekaj, aż stos powróci do normalnego poziomu wilgoci przed dodaniem resztek organicznych. Gotowy kompost ma wygląd i zapach czarnej, bogatej gleby. Użyj go w swoim ogrodzie, na trawniku, w nasadzeniach, pojemnikach, a nawet jako element mieszanki startowej nasion. Praktycznie trudno jest przekarmić ogród kompostem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *