Jak sadzić pomidory? Pomagamy i doradzamy

Pomidory to najpopularniejsze warzywo. Mają wyjątkowy smak, który uwielbiamy. Pomidory można uprawiać we własnym zakresie. Takie pomidory zawsze są zdrowsze i smaczniejsze od kupionych w sklepie.

  • Pomidory występują w kilku typach i odmianach. Dowiedz się jakich.
  • Pomidory hodowane we własnym ogrodzie są zdrowsze i smaczniejsze od kupnych.
  • Uprawa pomidorów jest przyjemna i satysfakcjonująca.
  • Dowiedz się jak hodować pomidory.
Kiedy sadzić pomidory

Kiedy sadzić pomidory?

Jak uprawiać pomidory we własnym ogrodzie

Dziś podpowiemy Ci, jak uprawiać pomidory we własnym ogrodzie. Wszyscy zgadzają się, że pomidory są najpopularniejszym letnim warzywem. Nadszedł czas, aby zastanowić się jak urządzić ogródek warzywny i nad sadzeniem pomidorów. Sadzimy je, gdy minie zagrożenie mrozem, a temperatury nocne wzrosną powyżej 13 stopni C. Uprawa pomidorów jest przyjemnym i satysfakcjonującym obowiązkiem, który daje dużą ilość świeżych, pożywnych pomidorów, które smakują lepiej niż pomidory kupowane w sklepie. Pomidory są proste w uprawie i najlepiej smakują, gdy są uprawiane w bezpośrednim świetle słonecznym. Istnieje wiele różnych odmian pomidorów do uprawy, z których każda ma swój niepowtarzalny kształt, smak i zastosowanie kulinarne.

Będziesz potrzebował bogatej, żyznej gleby lub kompostu doniczkowego bez torfu, a także słonecznego, osłoniętego miejsca, aby dobrze uprawiać pomidory. Gdy rośliny zaczną kwitnąć, podlewaj je regularnie i karm co tydzień nawozem o wysokiej zawartości potasu.

Pomidory są podzielone na dwa typy: określony (krzew) i nieokreślony (kordon). Odmiany krzewów są zazwyczaj uprawiane w doniczkach lub wiszących koszach, z łodygami, które ciągną się po obwodzie. Odmiany kordonu są hodowane tak, aby rosły wysoko i są wspierane przez słupek lub trzcinę. Jeśli uprawiasz pomidory kordonowe, musisz podparć roślinę palikiem, takim jak bambusowa trzcina, i uszczypnąć pędy boczne, aby roślina owocowała na jednej łodydze rdzenia. Rodzaje pomidorów krzewiastych nie wymagają tyczek.

Nieokreślone lub kordonowe odmiany – Większość ludzi zna ten rodzaj rośliny. Zwykle mają pojedynczą długą łodygę i są uprawiane na sznurku lub bambusowych podporach. Pędy boczne z odmian kordonowych wyrosną na ogromne boczne gałęzie i będą musiały zostać przycięte, jeśli ma zostać utrzymany pożądany nawyk wzrostu. Pozwolenie na rozprzestrzenianie się bocznych gałęzi spowoduje stłoczenie rośliny i mniej dojrzałą produkcję owoców.

Pomidory krzewy są fantastycznym wyborem dla nowych ogrodników, ponieważ nie wymagają tyczek ani szczypania z końcówek. Odmiany określone lub krzewiaste są Idealne do pojemników, wiszących koszy lub gdziekolwiek indziej, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Typy krzewów są dobre do uprawy pod kloszami lub mini tunelami foliowymi, ponieważ nie mają centralnej łodygi i mają nisko rosnący, rozłożysty charakter. Nie jest wymagane usuwanie pędów bocznych, ponieważ krzew zatrzymuje się sam, zwykle osiągając rozpiętość 2-3 stóp. Owoce są często mniejsze i dojrzewają wcześniej.

Jak uprawiać pomidory we własnym ogrodzie

Jak uprawiać pomidory we własnym ogrodzie?

Kiedy siać pomidory?

Zastanawiając się, kiedy siać pomidory, siew powinien rozpocząć się pod koniec stycznia i trwać do końca marca. Po ostatnich przymrozkach przenieś pomidory na zewnątrz. Wybierz słoneczne, osłonięte miejsce, w którym możesz posadzić je w glebie, która została zmieniona dużą ilością dobrze zgniłego kompostu ogrodowego, w doniczkach 30 cm. Jeśli uprawiasz pomidory w szklarni, możesz połączyć je z bazylią, która rozwija się w podobnych warunkach.

Uprawa pomidorów w szklarni jest identyczna z ich wzrostem na zewnątrz, z tym wyjątkiem, że sezon wegetacyjny jest przedłużony. Będziesz musiał chronić swoje rośliny przed silnym upałem, co może spowodować szorstkie skórki, plamiste dojrzewanie i zgniliznę kwiatów, jeśli nie podlewasz ich konsekwentnie.

Wymagane jest szczypanie (usuwanie pędów bocznych) i obstawianie wysoko rosnących pomidorów kordonowych (wiązanie roślin z trzciną za pomocą miękkiego sznurka). Kiedy pojawią się pierwsze małe owoce, usuń liście pod nimi, aby więcej światła i powietrza dotarło do pomidora. Utrzymuj pomidory dobrze podlewane, ponieważ nierówne podlewanie powoduje zgniliznę kwiatów, która powoduje, że owoce pękają lub rozwijają twarde czarne plamy. Powoduje to niedobór wapnia, który znajduje się w wodzie.

Jeśli owoce są ukryte przez liście, przerzedź je trochę, aby słońce mogło do nich dotrzeć i dojrzeć.

Kiedy siać pomidory

Kiedy siać pomidory?

Gdzie najlepiej sadzić pomidory?

Ważne jest to, gdzie sadzić pomidory. Pomidory to subtropikalne rośliny, które muszą być w pełnym słońcu, aby się rozwijać. Jeśli posadzisz pod ścianą lub ogrodzeniem, będziesz miał większą szansę na sukces, o ile będziesz w stanie uzyskać wystarczającą ilość wody; unikaj żywopłotów, ponieważ gleba będzie zbyt sucha.

Pomidory potrzebują dużo składników odżywczych w glebie. Pamiętaj, że zdrowa roślina może dorastać do 2 metrów wysokości i produkować setki owoców, zajmując niewielką powierzchnię (kapusta na przykład zajmuje więcej miejsca i produkuje tylko jedną głowę).

Pomidory można również uprawiać w doniczkach, ale będziesz musiał karmić je częściej ze względu na ograniczoną przestrzeń korzeniową. Warunki te nie są idealne, ale mogą być jedyną opcją w małym ogrodzie miejskim lub jeśli rosną na balkonie. Upewnij się, że doniczki zawierają co najmniej 40 litrów. Podczas sadzenia używaj najlepszego kompostu, który możesz znaleźć i karm znaczną ilością granulek wodorostów i obornika drobiowego, a także organicznej paszy z wodorostów jako płynnego suplementu.

Pomidory dobrze reagują na inokulację grzybami mikoryzowymi, które tworzą symbiotyczne połączenie z rośliną (korzystne dla obu gatunków). W zamian za cukry wytwarzane przez korzenie, grzyb buduje sieć strzępek, które transportują wodę i minerały do rośliny pomidora. Grzyby mikoryzowe są dostępne w postaci proszku do przykrycia sadzonek.

Powinieneś siać nasiona w pomieszczeniu w ogrzewanym propagatorze lub na ciepłym, skierowanym na południe parapecie od końca lutego do połowy marca. Aby nasiona kiełkowały, temperatura kompostu powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza; młode rośliny będą również musiały być utrzymywane w cieple, aż temperatura gleby osiągnie co najmniej 10 stopni na początku lata.

Pomidory można wkładać do tacek z nasionami i przesadzać do większych doniczce. Nasiona należy sadzić na głębokości 2 cm w kompoście nasion o niskiej zawartości składników odżywczych, a następnie doniczkować na bogatszej glebie doniczkowej.

Na tym etapie musimy znaleźć równowagę z naszymi sadzonkami, ponieważ utrzymujemy je sztucznie w cieple w porze roku, kiedy poziom światła nie jest idealny. Musimy zredukować ciepło do minimum (10 stopni) i umieścić rośliny w jak najjaśniejszej pozycji, ponieważ zbyt dużo ciepła i niewystarczająca ilość światła spowodują wysokie i słabe sadzonki.

Aby uniknąć przeludnienia, a rośliny nie stały się wydłużone, rośliny posadzone w doniczkach muszą być rozstawione, gdy ich liście stykają się ze sobą. Najlepsze sadzonki pomidorów są krótkie i przysadziste, a nie wysokie i cienkie. Ważne jest również, aby kompost był wilgotny i nigdy nie pozwalał mu wyschnąć.

Gdzie najlepiej sadzić pomidory

Gdzie najlepiej sadzić pomidory?

Co ile sadzić pomidory?

Kiedy przesadzać pomidory i co ile je sadzić? Sadzonki pomidorów, które zostały posadzone w doniczkach lub pojemnikach, powinny zostać przeszczepione do ich ostatecznego umieszczenia, gdy mają około 15 cm wysokości, zanim korzenie staną się „doniczkowe”.

Pamiętaj, aby zahartować rośliny pomidora, które były uprawiane pod przykryciem i będą sadzone na zewnątrz przez tydzień lub dwa przed umieszczeniem ich w ostatecznych pozycjach zewnętrznych. Hartowanie polega na stopniowym aklimatyzacji ich do warunków zewnętrznych, pozostawiając je na zewnątrz w ciepłe dni i wprowadzając je do środka w nocy. Zostawiasz je na coraz dłuższe okresy, aż będą mogły zostać na całą noc, jeśli minie ryzyko mrozu. P

Wykop dziurę dla każdej rośliny (45 cm od siebie) 5 cm głębiej niż doniczka. Musisz zaoferować wsparcie, jeśli sadzisz nieokreślone lub kordonowe odmiany. Podczas sadzenia zakop długość sznurka pod bryłą korzeniową i przywiąż drugi koniec do podpory nad rośliną; jest to proste w tunelu foliowym, ponieważ można przywiązać do prętów podtrzymujących uprawę. Do sadzenia na zewnątrz dostępne są różne podpory pomidorowe.

Delikatnie usuń roślinę pomidora z doniczki, unikając jak największego zakłócenia bryły korzeniowej. Wypełnij dziurę ziemią i umieść w niej roślinę. Gleba powinna być podniesiona o 5cm powyżej poziomu w doniczce. Sadzenie roślin pomidora w ziemi, a nie w doniczce, zachęca do wzrostu większej liczby korzeni. Jeśli pogoda jest szczególnie sucha, dokładnie podlać.

Co ile sadzić pomidory

Co ile sadzić pomidory?

Pielęgnacja uprawy pomidorów

Jak wygląda pielęgnacja uprawy pomidorów? Jeśli uprawiasz typy kordonów, musisz uszczypnąć wszelkie pędy boczne, które wydają się zapobiegać kiełkowaniu bocznych gałęzi odprowadzających energię. Pęd boczny utworzy się tam, gdzie gałąź liścia spotyka się z główną łodygą; można go odciąć paznokciem, gdy jest mały, ale jeśli pozostanie większy, będzie musiał zostać posiekany ostrym nożem lub sekatorami. Nowi hodowcy pomidorów mogą mieć trudności z identyfikacją tych pędów. Jeśli nie masz pewności, pozwól im na kilka dni, a jeśli pęd zacznie wytwarzać liście, odetnij go! Pamiętaj, że pęd boczny jest zawsze między gałęzią a główną łodygą; kiedy już to zrozumiesz, będziesz się zastanawiać, dlaczego kiedykolwiek miałeś problemy z ich zobaczeniem.

Żywienie

Regularnie karm pomidory płynnym nawozem z żywokostu lub tonikiem z wodorostów specyficznym dla pomidora. Ważne jest, aby zrozumieć, że pomidory mają dwa rodzaje korzeni: głębokie korzenie do transportu wody i płytkie korzenie do wchłaniania składników odżywczych. Zaleca się nasycanie gleby wokół rośliny roztworem nawozu, a nie używanie zbiornika butelki powyżej podczas karmienia pomidorów.

Problemy z pomidorami

Niewiele szkodników lub chorób wpływa na pomidory na zewnątrz, a mokra lub zimna pogoda jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia. Niskie temperatury powodują deficyt żywieniowy, który powoduje, że liście stają się cętkowane, purpurowo żyłkowane lub szkarłatne pod liśćmi. Gdy temperatura jest chłodna, korzenie nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych. Zgnilizna końca kwiatu może być również spowodowana przez to.

Rozszczepianie owoców jest częstym problemem pomidorów spowodowanym niewystarczającym podlewaniem, a niektóre rodzaje są bardziej podatne niż inne. Ten problem należy rozwiązać, przestrzegając bardziej spójnego harmonogramu podlewania.

Zgnilizna końca kwiatu to czarny, gnijący obszar wokół podstawy owoców pomidora wytwarzany przez niedobór wapnia. Pobieranie wapnia jest zmniejszone w sytuacjach suszy, dlatego problemem może być podwodne. Ponownie, bardziej spójny harmonogram podlewania powinien złagodzić problem.

Niedobór magnezu – Objawy obejmują blaknięcie liści, podczas gdy żyły pozostają zielone, a starsze liście są pierwszymi, które zostały dotknięte. Użyj zmielonego wapienia magnezowego, aby rozwiązać problem.

Choroby i szkodniki

Najbardziej prawdopodobnym szkodnikami, które zaatakują twoje pomidory, jest mączlik. Dorosłe muchy (które przypominają małe ćmy) składają jaja na spodnich stronach liści. Jaja żywią się liśćmi, gdy rosną, generując lepką substancję, która zaprasza inne choroby. Jak tylko zauważysz jajka, spróbuj spryskać liście, aby je zmyć, a następnie ręcznie usuń resztę.

Zaraza na pomidorach to kolejne zagrożenie dla twojej hodowli. Winny jest grzyb Phytophthora infestans, który również powoduje zarazę ziemniaka. Brązowe ślady pojawiają się na liściach, które szybko rosną. Każdy rozwijający się owoc stanie się brązowy i zginie, jeśli zostanie pozostawiony sam sobie.

Wirus mozaiki może zaszkodzić pomidorom na różne sposoby, ale objawy są takie same: liście, które żółkną, a następnie brązowe i stają się zdeformowane. Jest to wysoce zaraźliwy wirus, który ludzie mogą przenosić z rośliny na roślinę.

Zbiory

Aby uzyskać najlepszy smak, wybierz owoce, gdy tylko dojrzeją (kolor i rozmiar na to wskazują) i skonsumuj je tak szybko, jak to możliwe. Stymuluje to również więcej owoców do produkcji. Zbierz wszystkie owoce, gdy tylko grożą im przymrozki w październiku / listopadzie i dojrzewaj na parapecie. Możliwe jest delikatne spłaszczenie pionowych odmian i pokrycie ich runem ogrodniczym, aby chronić je przed zimnem.

Składowanie

Przed przechowywaniem pomidorów upewnij się, że są czyste i suche. Parapet, blat lub miska wystarczą, chyba że planujesz przechowywać pomidory dłużej niż tydzień. Niższe temperatury pomogą zachować owoce, jeśli wiesz, że nie będziesz ich używać w ciągu następnych kilku dni. Niższe temperatury mogą zmniejszać smak, dlatego przechowywanie w lodówce nie jest zalecane. Świeżo zebrane pomidory powinny przetrwać dłużej niż pomidory kupione w sklepie, które często mają kilka dni, gdy je kupujesz.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *